Backgammon ile kahvehanede oynanan tavla birebir ayni mi?

Laf aramizda tavla bilmiyorum:) Internetten ogrensem backgammoni, sonra beni kahvehaneye biraksalar sorunsuz devam edebilir miyim, yoksa farkliliklar var mi?

bildiğim kadarıyla aynı ama nette hazır dizili geliyor oyun. kahvede rencide ederler doğru dizemezsen.

  • lazpalle  (02.07.20 16:04:39)
+1 rencide ediyorum her defasında, hadi diz diyorum. 25 yaşında koca adam tavla dizmesini bilemeyince, dalga geçmek kaçınılmaz, arada dizdikten sonra tavlayı çeviriyorum, kafası sıfırlanıyor vs :D süper eğlenceli de neyse.

o da telefondan, bilgisayardan vs oynuyordu.
  • masseter  (02.07.20 16:37:20)
* backgammon da başlangıçta sen 2 rakip 3 attı diyelim. rakip 3-2 ile oyuna başlar.
* kahvede bu durumda rakip 3-2 ile başlarsa sen hayırdır yiğenim derler herhalde. sıfırdan zar atılır zira.

* backgammon'da sonlara doğru üstünsen gösterge yaparsın. atıyorum kazanırsam 2 kat, 3 kat dersin. rakip de durumu değerlendirip ya risk alıp senin gösterdiğin zar kadar sayı kazanır ya da kabul eder, oyun olur (1 sayı verir).
* kahvede sonlara doğru bak kabul et marsa gidiyo bu oyun koçum derler. rakip ya tamam hacı der, taşları tekrar dizerler ya da oyununa bak kardeşim, elin çalışsın der.

* backgammon'da açık taşı kırıp hiçbişey olmamış gibi pulu ilerletirsin.
* kahvede bu vurkaça girer, racona terstir.

gibi şeyler var.
  • onemoremile  (02.07.20 16:49:29)
onemoremile +1

ayrcaı dizmeyi bilmek önemli, bide bazen atıyorum sen diziyorsun karşı tarf diyor ki ben böyle oynayamam :/ tavlayı çeviriyorsun o istediği alana topluyo ama büyük amatörlük.
  • benaslinda  (02.07.20 17:49:06)