Lake mobilya boyamak

Koctas sitesine baktim ama lake diye ayrica bir boya cesidi goremedim. Toplamda 4-5m2 bir yuzeyi boyicam, calisma masasi, lake boya uzerindeki sararmalar oldugu icin boyamak istiyorum, nasil bir boya almali, nasil bir firca/rulo birde kac litre boya almali,ne onerirsiniz

Lake mi boyamak istiyorsunuz, lake yüzeyi farklı bir boyayla mı boyamak istiyorsunuz.
Lake evde yapılacak bir boya türü değil. Tabanca ile boyandığı için, geniş ve havadar bir atölye ortamı gerektirir.

  • irene  (01.07.20 22:40:01)
İrene +1

Lake boyayı evde yapamazsınız (yeni teknoloji ürünü farklı bir boya cikmadiysa böyle)
  • kisa  (01.07.20 22:43:00)
Himm evdeki mobilyalari kendimiz yaptirdik lake demislerdi ozaman boya cinsine ama mat lake, parlak cam gibi olandan degil, hangi boya ile boyayabilirim bildiginiz ikea brimmes mobilyasi gibi duruyor.. Hangi boya tipi uygunsa beyaz renk ile boyamam gerek

Bir daha baktimda tahtanin uzerine beyaz boya surmusler gibi, hatta duvar boyasi degen bir kismi var senelerdir duruyor dokulme falan olmadi mobilya uzerinden
  • eja  (01.07.20 22:43:52 ~ 22:48:11)
Eğer boya tabacası alırsanız selülozik boya ile fabrikada boyanmış gibi sonuç alırsınız. Bu işlere giremem derseniz cadence marka multi surface boyalar var ancak orjinal lake kadar pürüzsüz sonuç alamazsınız. Örnekleri youtube da var

  • dreamsandcolours  (01.07.20 23:39:46)
Mevcut lake, melamin kaplama veya lamine yüzeye direk boyama işlemi yapmazsanız daha iyi olur. Multi surface boyaların tutuculuğu iyi olsa da yine darbelerde kalkma ihtimali söz konusu. En azından 240 - 400 arası zımpara ile önce yüzeyin parlaklığını giderin. Sonrasında boyama işlemi yapın. Fırça veya rulo ile lake yüzey yapmak kolay bir iş olmaz.

Ama dersiniz ki benim elim yatkındır. rulo/fırça ile boyama işlemi sonrası tekrar 600-800-1000 zımpara yapıp 2-3 kat boyarsınız , sonrasında 2 kat parlak vernik yaparsınız . ne portkal kabuğu görüntüsü olur , ne dalgalanma olur.
  • janavarorion  (02.07.20 10:26:46 ~ 10:27:36)
Baştan not: boyacıyım.
Lake, örtücü sonkat ahşap boyası demek. Bir uygulama yöntemi değil.
Evde fırça veya ruloyla kendin yaparsan çok çirkin olur. Spreyle daha iyi yüzey alırsın. Lakeli yüzeye uygulayacaksın diye anlıyorum, önce zımparalaman lazım. Dayanıklı bir şey istiyorsan selülozik önermem. Diy ürünleri tanımıyorum ama izmir'deysen sevabına güzel bir lake atarım.
  • pati  (02.07.20 10:54:53 ~ 15:02:33)
Lake bir boya cinsi değildir, bir boyama tekniğidir. Lake boya yapmak için genelde akrilik ve poliüretan boya kullanılır, nadir de olsa selülozik belki kullanılabilir ama çok zor olur.

Uygun atölye ve ekipmanlar varken bile ustası yoksa yapılamaz, yani bir oto boyahanesine gidip araba boyayabilir miyiz? Hayır, o zaman mobilya da boyayamayız.

Peki ne yapabilirsiniz, ilk aklıma gelen pasta yapmayı deneyebilirsiniz. Boya yüzeyindeki sararmayı ve eskimeyi temizler ve bi tık inceltir yüzeyi.

İlla boya yapacaksanız da ortamın yeterince sıcak ve boyanın yeterince ince olmasını sağlayın ki boya güzel yayılsın.

Evde rulo ve fırçayla yapabileceğiniz boya türü ise ya sentetik olur ya da su bazlı.
  • John Bloor  (02.07.20 11:07:18)