Gram hesabı yapan işletme

Çekirdek aldım az önce, 1 kg istedim, tarttı ve 1016 gr geldi. Adam üşenmedi o fazla olan 16 gramı geri almaya çalıştı. Çok garibime gitti, hani pahalı birşey alıyorsunuzdur tamam eyvallah da çekirdek yahu. Siz söyler miydiniz kalsın o fazlalık parasını vereyim ne kadarsa diye, yoksa sessiz kalır ve o işletmeyi birdaha tercih etmez misiniz? Ya da bunların dışında ne yapardınız?

bazı esnaflar hak geçmesin isterler. açıkçası ben de hak geçmesin isterim bana göstere göstere 16 gr fazla koyduysa beni rahatsız eder. parasını ödediğim şeyi almak isterim.

çekirdek ya da safran olması benim için durumu değiştirmez.
  • ozdek  (01.07.20 19:25:06)
bu kadar kasmayın ya. 1000'de 16, yani yüzde 1,6.

çekirdek ne kadar bilmiyorum, hiç yemem ama kilosu 15 lira olsa 25 kuruşluk çekirdek. töbe töbeeee. 25 kuruş için adamın harcadığı enerjiye değmez. alanın da verenin de umursamaması lazım. ben olsam garibime giderdi ama ilk seferde öyle çok rahatsız etmezdi beni.

he belki şöyle düşünüyor olabilir: günde 10 kişiye 25 kuruşluk malı fazla verse, ayda 75 lira yapıyor. sen 100 lira de. 100 liralık malı bedavaya vermiş oluyor (gerçi sonuçta umursamayıp 3-5-15 gram fazla koyan yerler var ama). müşteriyi rahatsız edici bir durum olsa da böyle düşünüyor olabilir. böyle düşününce belki de adam haklı, bilemiyorum.
  • ahm1  (01.07.20 19:31:26)
işletmeciye bir şey demem.
tekrar orayı tercih edip etmemek konusunda tek başına yeterli bir veri değil bu.

  • biseysorcaktim  (01.07.20 19:36:33)
Muhtemelen daha önce 1.1 kg falan vermişlerdir müşteriye o da şikayet etmiştir. Onlar da söve söve fazlasını alıyordur artık.

  • bahoho  (01.07.20 19:39:55)
çok takılmamak lazım.

mesela konunun seninle hiç ilgisi de olmayabilir, adam obsesiftir, tam 1 kg yapmak istemiş olabilir.
  • aziz dostum jack  (01.07.20 19:41:10)
sizi düşündüğü için yapıyor olabilir. 16 gram fazla para almış olacak ve prensip sahibi insanlar için 5 kuruş ile 5 liranın farkı yoktur.

  • antikadimag  (01.07.20 19:41:11)
O degil bir karikatur vardi, aradim bulamadim esnaf soruyor 20 gr fazla oldu abi geri alayim mi? Adam yok, problem degil diyor. Icinden: ulan it boyle boyle diye diye batirdin beni bu fazla koymalarin yuzunden, fabrikatordum ben falan diyordu:) Esnaf dogrusunu yapmis, sizin mudahale etmeniz lazim, problem degil usta falan diye, yoksa musteri ne istediyse onu vermesi lazim

  • neverletyougodown  (01.07.20 20:05:42)
16gr 10 kişi gelse 160gr 100 kişi gelse 1600gr.
kilosu 20tl olsa 32tl.

  • duyurukullanıcısı  (01.07.20 20:11:10)
adam takıntılı olabilir, daha önce niye fazla verdin demiş olanlar olabilir. sonuçta siz zararlı çıkmıyorsunuz bu durumda. niye rahatsız olalım ki? mesela kasapta falan da 580 gr oldu verelim mi falan diye sorarlar. bu sormamış da almaya çalışmış değişik ama itici gelmedi bana.

  • sanguine mcqaer  (01.07.20 20:35:09)
böyle cins adamlar var. sadakası olmasın hiç. esnaflıkta adettir.azcık senden müşteriye gitsin . tabi bunlar unutuldu artık.

  • x571  (01.07.20 20:55:33)
ben bir süre mangal kömürü, piknik gereçleri vs. satan bir yerde çalışmıştım. sattığım şey mangal kömürü. sizin örneğinizdeki gibi 20gr fazla gelse onu ayarlamaya, denk getirmeye çalışıyordum. bunu yapmamdaki sebep ben mal sahibi değilim,çalışanım ve hak geçsin istemiyorum. evet dışarıdan üçün beşin hesabını yapmak gibi geliyor, hatta müşteriler altın mı tartıyorsun diye takılırlardı bana ama içim öyle rahat ediyor napayım.

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (01.07.20 20:59:58)
buradaki yorumlar şaşırttı beni. adam resmen saçmalamış. esnaflık bu değil.

  • alicandan  (01.07.20 21:21:21)
geçen kronotrop a gittim ilk defa gram hesabı ile espresso yapılan yer gördüm.

fazla geldi çay kaşığı ile aldı az geldi koydu vs.
  • duyurukullanıcısı  (01.07.20 21:57:06)
ben ayni parayi odeyecekmissiniz gibi anladim ama yorumlarda bazi arkadaslar sanki son tutari odeyecekmissiniz gibi anlamis.

ben hic takmam bu olaya. zira cekirdek kolay ayarlanabilir bir sey, elma armut degil. tutari degisecekse ve onu odeyeceksem kalsin derim. ona ragmen bile duzeltmeye calisanlar oluyor.

musteriler cok takik olabiliyor boyle seylere. o yuzden ben kotu niyet oldugunu dusunmuyorum.
  • supergirl  (01.07.20 22:16:08)
Sana vereceği miktar icin degil de son kalan urunun eksik cikmasindan endişe ediyor olabilir. 5 kg malin 4,016 kg'ini sana verirse geriye kalan 1 kg tam 1000 gram gelmeyecek. Esnaf dediğin insanin isi ufak hesaplar yapmaktır. Isin içerisine din hak vs. de girerse bu hesabın yapılması çok normal. Kurumsal yerlerde daha çok dikkat edilir. Tchibo'dan 100 gr kahve istersen 99 gr veya 101 gr vermezler mesela.

  • pass  (02.07.20 00:48:41)