5 yıl çalışıp emekli olmak mümkün mü?

Mesela 23 yaşında bir kişi 5 yıl çalıştı sonra hiçbir sigortası olmadı. Sonunda da 65 yaşına geldi ama pirimleri eksik. Kalan pirimlerin parasını devlete ödeyip emeklilik hakkı kazanabiliyor mu? Yoksa öyle bir şey yok mu?

bildiğim kadarı ile eksik primler yaş şartı dolunca tamamlanabiliyor.

  • paramolacak  (01.07.20 01:48:42)
Öyle bir durum var ama 5 sene kadar az değil. Aradığınız şeyin ismi isteğe bağlı sigorta. Eksik pirim günlerinizi yatırarak yaş şartını sağladığınızda emekli olursunuz. Gerekli sigortalılık süreleri de bu şekilde;

İsteğe bağlı sigortadan yararlanarak emekli olabilmek için, 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olanlar için 3.600 gün ve 10 yıllık sigorta süresinin tamamlanması gerekmektedir. Ardından bu kişiye emeklilik hakkı tanınırken, 08.09.1999 – 30.4.2008 tarihleri arasında girişi olan kişilerde ise 4.500 gün ve 60 yaşın yanında 25 yıllık sigorta süresinin tamamlanmasıyla yaş haddinden emekli olma hakkına sahip olabiliyorlar. 01.05.2008 tarihinden sonra girişi olanların yaş haddinden emekli olabilmesi için ise 5.400 gün ve 63 yaşı tamamlamaları gerekmektedir.
  • cilekli pasta  (01.07.20 07:47:15)
Evet yapabiliyorsun, yukaridakilere ek olarak eger kadinsan sigortali olduktan sonra dogurdugun her cocuk icin 2 sene ekleniyor bildigim kadariyla.

  • euteamo  (01.07.20 09:10:20)
65 Yaşına geldiğinde kalan pirimlerin parasını toplu olarak geriye dönük ödeyemiyor. Normal zamanda ay ay ödeyebiliyor. Şimdi başlayıp ödeyecek pirimi dolunca 65 yaşında emekli olacak.

Ancak primler oldukça yüksek

2020 yılında isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenler en az aylık 941.76 lira, en yüksek de aylık 7.062,2 lira ödeyerek isteğe bağlı sigortalı olacak. 2019’da en düşük prim 818.68, en yüksek de 6.139,2 liraydı.
  • efruz  (01.07.20 10:00:50)