amerika'da hisse senedi almak

Merhaba,
Türkiye'de ev alsan da arsa alsan da TL bazında yıllar içerisinde TL olarak çok kazanmış olsan da Dolar bazında erimekte.
bunun yerine amerika hisse piyasasında hisse almak nasıl olur?

Örnek vermek gerekirse;
50.000 USD'ye ev veya arsa alan birisi 10'ar bin dolara, apple, windows, amazon,alphabet ve facebook hisseleri alsa ve beklese 5 veya 10 sene içinde çok daha karlı olmaz mı?

Bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum.

Bence çok mantıklı. Uzun vadeli de düşünüldüğü ve al-sat yapılmayacağı için komisyon masrafı da sorun olmaz. Önemli olan henüz doyuma ulaşmamış, geleceği olan kağıtlara yatırım yapmak.

  • messor  (30.06.20 14:47:10)
böyle yapanlar var zaten. çok mantıklı.
bu konuda servis veren türk bankaları var. komisyon oranları biraz yüksek ve minimum yatırım tutarları var. eğer uyarsa bence gayet mantıklı.

  • dafuq  (30.06.20 14:57:05)
Ak bankta ben çeşitli fonlar görüyorum abd ya da Avrupa borsalarına yatırım yapan ama doğrudan sizin seçiminizle böyle bir işleme rastlamadım aracı kurum kullanmadan. Bilen varsa dinlemedeyim.

  • allah yazdiysa bozsun  (30.06.20 15:06:13)
yatirim.akbank.com

Sizin dediginiz bu fon sanırım, ben fon'da başkalarına para vermek istemiyorum, sürekli al sat yapmalarını da istemiyorum.

Arsa gibi alıp dursun kenarda kafasındayım.
  • liberal  (30.06.20 15:11:40)
İşbank’ta var. Komisyonlar; en düşük 25 usd olmak üzere %0.25

  • mutlu yillar sana  (30.06.20 15:13:16)
Var da, dot.com bubble gibi ikinci bir olay yaşanırsa (ki saydığın şirketlerin hepsinin değerlemesi inanılmaz şişlik durumda) paranın çok büyük bir kısmını kaybedersin. Teknoloji şirketlerinin valuation'u çok ilginç durumda şu anda. Risk var mı var.

  • roket adam  (30.06.20 16:54:47)
td ameritrade türkiye'den hesap açılışı kabul ediyor. İngilizce biliyorsan türkiye'deki aracılara. yüksek komisyon ödemene gerek kalmaz.

  • gyroscope  (30.06.20 16:56:56)
Tabii ki. 2 sene önce facebook'a 10 bin dolar koymuştum, o zaman 50 bin tl'nin biraz altındaydı o para. Şimdi 15 bin dolar civarı, 100 bin tl yani.

  • noluyo yaa  (30.06.20 17:06:27)
@Noluya yaa
Nasil yaptınız bunu?
Detaylı açıklarsanız hepimiz bahtiyar Olacağız.
  • allah yazdiysa bozsun  (30.06.20 17:47:54)
5 veya 10 sene sonra teknoloji firmalarından hangilerinin aynı hızla devam edeceğini tahmin edebilmek zor. Mesela ben Facebook'a fazla girmezdim... belki bir diğeri 10 katına çıkacak ama sadece şu kadarını diyeyim: bu en büyükler aşırı hızlı büyüdüler. uzaya çıkmazlarsa şaşırmayalım

alternatif: SP500 fonu alınarak tüm ekonomik sisteme para yatırılabilir. veya spesifik bir sektör fonu seçilerek şirket riskleri azaltılabilir.
  • 507  (30.06.20 18:18:43)
Mantıklı değil çünkü vergi. Yüksek komisyonu geçtim, Kazancınız (döviz cinsinden dahil) üzerinden Gelir vergisi ödersiniz bu da ortalama %35 -40.

Mesela @noluyo yaa’nın örneğinden gidelim:

Bugün hisseyi satsa, 50 bin lira kar etmiş gözüküyor bunu beyan edecek ve yaklaşık %40’ı vergiye gidecek. Karı aslında 30k belki de bilmiyor öğrenince ‘noluyo yaa‘ diyecek :) Ama o parayla yüzde 6 dan 2 yolluk eurobond bağlasa sıfır vergiyle karı 26k’dı. 4bin lira için o riske değer miydi? Bence değmez,

Ben yine de yatıracağım diyorsanız;

1 tefas fonlarını seçin orada Daha düşük oranda stopaj var.
2 hisse değil etf’lere göz atın
  • Mcfly  (30.06.20 18:40:06 ~ 18:47:14)
@Mcfly
Vergiyi nereye ödeyecek o durumda ? Amerika’ya mı ? Hiç bilmediğim için soruyorum.

@noluyo yaa
İkiniz de çok değerli bilgiler yazmışsınız, gerginliğe gerek yok sakin olalım.
  • messor  (30.06.20 19:31:12)
Hayır, Türkiye’de beyan edeceksiniz.

  • Mcfly  (30.06.20 20:02:15)