[]

psikiyatristin ekstra seans parası istemesi

bir psikiyatriste başlamıştım. bir hafta çok rahatsızlandığım için gidemedim ve randevumu arayıp iptal ederek başka bir güne almak istedim. doktor müsait değildi, o güne kadar birkaç seans yapmıştık. sonra psikiyatrist bana gelmediğin günün parasını da vereceksin, benim böyle bir kuralım var dedi. ben de hayır dedim. şimdi bana gelmek istiyorsan gelmediğin o haftanın parasını da ödeyerek gelebilirsin diyor.

bu doktorun yaptığı etik mi? hiç böyle bir uygulama duydunuz mu?


 
değil kendisini şikayet edin. hatta ekşi sözlüğe rezalet başlığı açabilirsiniz


 • nahtoderfahrung  (30.06.20 13:47:36 ~ 13:49:07) 
Başka psikiyatrist bulun acil.


 • ihanet kac kisilik  (30.06.20 13:49:44) 
psikanaliz ekolünden, psikanalizde bu tür uygulama olabilir mi? yurtdışında özellikle?


 • spaghetti  (30.06.20 13:51:15) 
Doktorun böyle bir yaklaşımı kabul edilemez. Hele hele daha öncesinde gelemeyeceğinizi beyan ettiyseniz. Derhal o doktoru değiştirin.


 • frenk  (30.06.20 13:53:06) 
Eğer 24 saatten (bu bazen 48 saate kadar da cikabiliyor), az bir süre kalırsa iptal ederseniz ücret talebinde bulunabilirler ki çoğu terapist bunu yapar. Sebebi de seanslara düzenli olarak gelmenizi sağlamak, aradaki ciddiyeti korumak. Odeme yapmazsanız ya da iki üç kere daha iptal ederseniz sizi kabul etmeme hakkına da sahiptir.

Bunu size ilk seansa söylemiş olmalıydı.

Edit: şimdi okudum, psikanalistler daha da çok yapar bunu. Terapi sürecini bilmeden yorum yapanlara da ekstra şaşırdım şu anda.
 • fraise  (30.06.20 13:53:48 ~ 13:55:57) 
bence gayet mantıklı ama bunun bir süre sınırlaması olmalı. mesela randevudan birkaç saat önce hastayım gelemiyorum dediğinizde o saate farklı birini koymak mümkün olmayacak. bunun için 7 gün, 48 saat vs gibi bir kural olsa daha iyi olur.


 • reanarchy  (30.06.20 13:57:36) 
tam hatırlamamakla birlikte 1 gün önceden haber vermiştim. o gün içinde haber vermedim. ilk seansta bilgilendirmedi.


 • spaghetti  (30.06.20 14:08:14) 
terapi almak bile lüks kalıyorken (öğrenciyim) gidemediğim bir gün için para istenmesi bana ekstrem geliyor.


 • spaghetti  (30.06.20 14:10:54) 
Dediğim gibi süresi 48 saat de olabilir; bunu asistanı ya da psikiyatriste direkt sorarak öğrenebilirsiniz. Ama genelde ilk seansta bilgilendirme yapılır terapi sürecini betimlemek için, sizi de bilgilendirmesi gerekirdi.


 • fraise  (30.06.20 14:11:04) 
Bazı psikiyatristlerin bu uygulamayı yaptığını biliyorum. Ancak hem süre sınırı var hem de bunu yapacağına dair görüşme öncesinde bilgilendirici yazı veriliyor/konuşma geçiyor veyahut psikiyatristin sitesinde yazıyor. Size bir kağıt verildiyse ve dikkatli okumadıysanız/bu bilgi sitesinde yazıyorduysa ve araştırma yapmadıysanız psikiyatristte bir kabahat bulunmayacaktır. Ancak bunlar yoksa sözel olarak bilgilendirilmeniz gerekirdi.


 • serbest gezen koala  (30.06.20 14:12:56) 
Böyle bir şeyin öncesinde net olarak söyleniyor olması lazım. Benim de böyle bir yoga seansım vardı. Sözüm ona arkadaşım. Bire-bir seans da değil. Gelemediğim dersin parasını istedi. Üstelik aynı gün içinde iki defa. Aynı gün gönderdim. Daha da gitmedim. Bir de üzerine soruyor, senin ihtiyacın vardı aslında neden gelmiyorsun diye. Bana daha yakınını buldum dedim. Yakınlık her anlamda...


 • SiyamkedisiZorro  (30.06.20 14:18:34) 
son anda iptal ettiysen evet ödemelisin aslında.
eğer randevu alıp, 24 saat önceden iptal etmez ve doktorun o saatini kilitlersen etik gereği ödemen gerekir. bazı psikiyatrlar da bunu çok şart olmasa da alışkanlık haline gelmememesi için yaparlar. düşünecek olursan son dakika yaptığın ertelemede o kişi senin yerine başka birini organize edemez.

fakat adil bir psikiyatr seni ve maddi durumunu bilir, az çok bunu ne niyetle yaptığını da kestirebilir. önceki seansın ödemeyeceksen artık gelme demek aradaki güven bağını zedeliyor. çok uzun süren geçmişe dayalı veya çok fayda gördüğün bir doktor değil ise değiştir.
 • orpheus  (30.06.20 14:20:03 ~ 14:22:10) 
Psikiyatra kaç defa gidiliyor bilmiyorum ama psikolog durumu ile ilgili konuşabilirim.

Psikologa başlayınca aylarca gidiyorsun. Psikolog da buna göre hem programını yapıyor, hem de maddi olarak kendini ayarlıyor. Psikolog, aylar boyu her haftanın aynı gününü sana göre ayarlıyor. Sen (önceden haber vererek de olsa) gitmeyeceğini bildirince psikolog ne yapsın? O boşluğa birini alamaz. Sen haber versen de vermesen de psikolog mecburen o saati boş geçirecek. Tamamen bırakmış olsan en azından senin saatine başka birini bulmaya çalışabilirdi.

Ve bu sebepten dolayı, iki haftada bir psikologa gitmek isteyen birisi de yoğun bir psikolog için maddi olarak avantajsız aslında.

Yine de tanıdığım psikologlar böyle hesaplar peşinde koşmamak için bir gün önceden haber verilince ücret istemiyorlar.
 • benaaymi  (30.06.20 14:28:56) 
Etik, et-ik, etik. Saygıdeğer mx @spaghetti; yaptığı şeyin "adını" bilmiyorum. Belki etik diyorlardır belki saygınlık belki de ketçap. Yaptığı şeye biz amik ovasında "kartezyen uzayın z düzleminde (0,0,1) zorlamalı peneyrasyon" diyoruz. Size formülü açıklıyorum (ciddili);
Eğer terapiste giderken parayı sorgulamaya başlamışsanız tebrikler! Artık terapiste ihtiyacınız yoktur.

 • r evolution  (30.06.20 14:53:17) 
Ozellikle analitik ekolde cerceve cok onemlidir, terapi cercevesinde oncesinde konusulan saat size ayrilir ve gelseniz de gelmeseniz de o zamanin bedelinin sorumlulugu size aittir. Etik olmanin otesinde bir gerekliliktir diyebilirim.

Burada dikkat edilmesi gereken tek konu, bu cercevenin terapinin basinda konusulup konusulmamasi. Yani size baslangicta bu kurallar hakkinda bilgi verilmis olmasi gerekir. Verilmediyse sayet bu konuda terapistin bir eksiginden soz edilebilir.
 • gibicibicis  (30.06.20 15:09:48) 
böyle bir uygulama duydum tabii ki.
terapinin işleyişi açısından gerekli de bir durum bu.
kafanıza ya da işinize gücünüze göre gitmediğinizde süreç zarar görür.
ya da terapinin getirdiği çözülümlerle psikolojik olarak zorlandığınızda da gitmemeyi hemen tercih edebilirsiniz, bu durumun da önüne geçmek için var bu uygulama.

ama bunun dışında katıldığınız her özel ders, grup dersi, uygulaması, çalışması vb. için de geçerli olan bir şeydir.
küçükken özel ders alıyordum, annem dersi bir şekilde iptal ederse özel öğretmene öğretmen istemeden o dersin parasını da veriyordu.
sadece benim annem değil, arkadaşlarımın anneleri de.
işin yolu yordamı budur.

katılamadığınız, gidemediğiniz randevuların, derslerin vb. ücretini ödemekle yükümlüsünüz.
o derslerin ve seansların bir kapasitesi var ve ona göre dolduruluyor, yani bir yer işgal ediyorsunuz o kişinin ya da kurumun programında.
kafanıza göre gitmemeniz durumunda karşı tarafı maddi zarara uğratıyorsunuz.
artık az insan uyguladığı için uygulayanlar tepki alıyor ama haksız bir tepki bu.

belki bir süre sınırı olabilir haber verilmesi için ama sizin durumunuzda bir gün önceden haber vermek de biraz geç olmuş maalesef.
doktorun yaptığı hem etik, hem de doğru.
tanıdığım psikiyatr, psikolog ve terapistlerin neredeyse hepsi uyguluyor bunu.
başta konuşsa daha iyi olurmuş ama bunu bilmek de gerekiyor biraz.
 • blatta hiberna  (30.06.20 15:47:07 ~ 15:55:55) 
böyle bir şey yok. drlar parayı çok sever ama siz randevuyu alıp adam o saate sizi beklerken gitmediyseniz psikiyatrist haklı.


 • mikahakkinen  (30.06.20 16:51:41) 
randevuyu iptal etmiştim, o hafta başka saat için istemiştim çünkü hastaydım.


 • spaghetti  (30.06.20 18:49:18) 
bu uygulama normal soru sahibi, şikayet et falan demişler de keske bilmeden konusmasa kimse.
ama şöyle bir şey var; ilk seansta anladıgından emin olacak sekilde anlatması gerekirdi doktorun. bence bırakacaksan bu sebeple bırak. şartları söylemediniz, nasıl dogrusunu yapabilirdim diyebilirsin.
belli bir süresi oluyor bu bildirimlerin ama bir gun değil, daha fazlası. sizin için ayrılmış seansın baskasına açılabilmesi için de uzmana fırsat tanınmış olur.
 • anna sun  (30.06.20 19:14:08) 
Bu muamelenin normal olup olmadığını anlamak için bir yöntem daha;
Yukarıdaki soruda "psikiyatrist" yazan her yeri "terzi" ile değiştirin. Eğer terzi haklıdır diyorsanız tebrikler! Çok çok safsınız, aynen devam.
"sonra terzi bana gelmediğin günün parasını da vereceksin, benim böyle bir kuralım var dedi. ben de hayır dedim. şimdi bana gelmek istiyorsan gelmediğin o haftanın parasını da ödeyerek gelebilirsin diyor."
 • r evolution  (30.06.20 21:22:31) 
@r evoliton , terzi sizin yerinize başka bir müşteri bulabilir, ama psikiyatrist programını buna göre ayarlar.

dersaneye gidiyormuşsunuz gibi düşünün, gitmediğiniz dersin parası ödemenizden düşmez.
maalesef bu konuda katı olmak zorundalar, hem kendi maddi çıkarları için hem de iyi niyetin kötüye kullanılmaması için.
keyfi olarak iptal eden de çok var çünkü.
bir yandan bu kuralcılık ne olursa olsun terapiye gitmem lazım düşüncesini tetikliyor, yoksa zaten insanlar bayılmıyorlar her zaman kendi dertleriyle yüzleşmeye. kaçmaya bahane çok.
 • nıç  (30.06.20 21:28:39) 
ben de psikiyatriste ve psikoloğa gittim zamanında.

misal psikolog 2 hafta sonra gel diyordu. ben yaklaşık 2 hafta sonra arıyordum uygun saat ve zaman için randevu alıyordum. hatta bir keresinde bir gün önce sekreter aradı, bir danışanımız saat değiştirmek istiyor, sizin saat ile değiştirebilir mi diye. okey dedim. bir saat sonra gitmiştim.

aynı şekilde psikyatrist de öyleydi. diğer ay görüşelim diyordu, ben de kendime göre uygun zaman için randevu alıyordum. sabit bir takvim oluşturamamıştık. ama psikyatrın olduğu yer bir kurumdu bireysel değildi. oradaki görevli bir gün önce hatırlatma mesajı atıyordu ( haberin olsun gelmiceksen söyle gibisinden heralde :), iptal etsem ne derlerdi onu bilmiyorum gerçi)

dandik yerlerde değildi ikisi de, 2 sene önce falan 300-350 tl bandındaydı fiyatları.

burada mühim nokta randevu alıp yakın zamanda iptal ettirmeniz olabilir.
ve iptal edilen randevunun parasının alınacağı önceden net belirtilmesi gerekir.
her yerde işleyiş farklı olabilir.
 • fezagezgini  (30.06.20 21:39:10) 
Değerli @nıç; terzinin hemen hemen hiç boş zamanı olmayacak şekilde programı doluysa elbette sonraya verdiği randevuları erkene alabilir, erken gelenleri kaydırır vs. Bu zaten özel hastanelerde de sık sık olan bir şey. Eğer terzi o kadar yoğun değilse zaten "o saati o müşteri provasına ayırmıştı" argümanı boşa düşer.
Şimdi burada terapistin kötü niyetli olduğunu düşünme sebebim şu; sadece planlanmış ama geç iptal edildiğini düşündüğü "danışma" saatinin ücretini değil bütün bir haftanın ücretini istiyor.
Ben başka şehirde bir doçentin özel muayenesine gitmiştim. doçent, durumun çok basit olduğu, endişelenmemem gerektiği söylenip bir tl bile alınmadan evime göndermişti(isteyene ad soyad veririm)
Verilmeyen hizmetin parasının alınmaya çalışılması dersanede de psikolog ya da psikiyatrlarda da aynı şekilde saçmadır. Yahu ben büyükbaş hayvan yemi satıyorum. Yeri geliyor verdiğimiz hizmetin parasını alamıyoruz, "müşteri ile küslük olmaz" deyip sineye çekiyoruz. Müşterinin isteği üzerine köyüne kadar isuzu kamyonda yonca taşıyorum (git gel 60km) adam "bu yoncayı beğenmedim" deyince bir tl almadan malımı geri getiriyorum. Tabii bunlar benim öznel yorumlarım, herkes kendi aklını ve vicdanını kullanır.
 • r evolution  (30.06.20 22:10:45) 
Sapla samani birbirine karistiriyorsunuz. Terapinin cercevesi her seydir. Terapi herhangi bir ikili insan iliskisi degildir, bir sinir, asilamayacak bir bariyer vardir, bu bariyer de zaman ve paradir. Bunlari esnetemezsiniz, esnetirseniz o iliski analist analizand iliskisinden cikar sohbete donusur.

Terapi iliskisini, herhangi bir hekim hasta iliskisi, hatta terapi harici bir psikiyatrik gorusme iliskisi dahil, herhangi bir seyle kiyaslamak mumkun olamaz.
 • gibicibicis  (30.06.20 22:30:04) 
iyi de ben adama bir daha gelmeyeceğim demedim ki? çok hastaydım, yola çıkabilecek gücüm yoktu. randevumdan önceki gün ya da 2 gün önce o hafta için başka bir gün/saate almak istedim. bir haftalık bir durumdu. sonra müsait olmadığı için o hafta gidemedim, benden seans parasını istedi. en başta da bana açıklama yapmamıştı, iptal etmeden devam ediyorduk. insan hiç mi hasta olamayacak, planlı bir durum değil bu? bir haftacık bir şey için bütün bir terapiyi yakmak ve gelme demek daha yanlış değil mi? ben de vaktimi ve paramı ayırıyorum, benim de o zaman bugüne kadar olan emeklerim boşa gidiyor. tek taraflı değil ki bu.


 • spaghetti  (30.06.20 22:53:32) 
seansı ertelediğiniz zaman o hafta size normalde bir seans ayrılacakken iki seans ayrılmış ama tek seansın ödemesi alınmış oluyor.
"sonuçta gidiyorum" meselesi değil bu.

hem disiplin açısından, hem de maddi açıdan böyle.
aynı gün beş kişi seansını ertelese ki inanın böyle bir uygulama olmasa ertelerler, o hafta beş seans için on seanslık boşluk harcanmış olur.
o zaman ne program yapmak mümkün olur, ne de terapi düzeni sağlanabilir.
ayrıca orası ticari bir kurum aynı zamanda.
adam ayda yüz seans yapıyorsa, yüz seansın gelirini düşünerek belirliyor bazı şeylerini.
bundan fedakarlık etmesi de beklenemez.

bu "bütün terapiyi yakmak" değil, bu bir prensip ve kural meselesi.
ülkece eksik olduğumuz bir konu.
 • blatta hiberna  (30.06.20 23:05:35 ~ 23:06:56) 
Psikanalizde iptal yoktur. Ucret alinir her sekilde. Bir gun once veya daha once soylemeniz bir sey degistirmez cunku o gun o saat sadece size aittir. Ancak bu kurali sizinle paylasmaliydi. Bir de istisna olarak yilda kendi 12 seanslik tatilleri gibi hastaya da 12 seans gelmeme hakki verenler var. Bu durumda oncesinde bu durumu paylasiyor ve o 12den dusuyorsunuz. Bence bu kurallari yani cercevenin onemli noktalarini paylasmadigi icin bir seferlik almamali ama bunu konusun. Durum sizi rahatsiz edecekse baska bir uzmanla ya da baska bir ekolle devam edin.


 • red g  (30.06.20 23:36:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.