%0,64 ten konut kredi hakkında

Şimdi ben düne kadar ev almanın çok mantıklı olmadığını düşünüyordum ancak bugün aylaklıktan ziraate baktım sıfır konut alımlarında 0,64 ten kredi veriyorlar, 1 yıl da ödemiyorsun. İstanbulda yaşıyorum trakya da ailem oturuyor burada 100 bin tl ye 1+1 bitane alsam diyorum öğrenci memur vs minimum 500-600 kira getirisi var ki bazı evlerde kiracılı satıyor. ziraatın sitesinde 100 bin veririm 1 sene sonra aylık 937 tl ödeme ile 15 sene ödersin bana diyor. Ki kiracı olmasada öderim o parayı ben. Bana mı mantıklı geldi yoksa genel olarak mantıklı mı ?

0.64 sıfır ev için geçerli, ev eski ise 0.74, son 1 sene içinde al-sat olduysa 0.94 e kadar çıkıyor .

  • captainmrg  (28.06.20 22:39:18)
sözlükte okudum. şöyle bir şey varmış. aldığın ev vakıfbankın anlaşması olduğu firma olursa gerçerli. Yani inşaat firması ev yapmak için borç alıyor vakıftan diyelim. vakifts bu inşaat firmalarında ev alırsa indirim uyguluyor.

  • hitsumo  (28.06.20 22:41:46)
Bir yıl erteleme olunca da oran artıyor bu arada.

  • elorelia  (28.06.20 22:45:27)
Vallahi ben ve çevremde kim varsa başvuran kredi çıktı. Demek ki çevresi fakir @cesario'nun :p

Bunun yanında 1 yıl ertelemeli ve ikinci el ev olursa 100 bin liranın 15 yıllık vadede aylık ödemesi 1095 lira oluyor.

Bir de evin tümüne kredi çıkmıyor. Bende yüzde 20'si vardı öyle başvurdum ama sanırsam yüzde 10'a kadar yolu var. Yani 10bin peşinat ayarlarsan aynı senaryoda 985.5 tl ödersin ayda. Peşinat şart yani.

Tüm bunların yanında stüdyo tipi dairelerde müteahhitler çeşitli yöntemlere başvurabiliyor ve iskan sıkıntılı olabiliyor.

Ben bu indirimde kredi çektim. Başka soruların varsa ses edebilirsin.
  • yukselen gunes evi  (28.06.20 23:48:37)
Merhaba. İstanbulda 1+1 sıfır ev nerde 100 bin TL dir. Gidip yarın alabilirim. Ciddi soruyorum.

  • saturn  (29.06.20 00:54:42)
100 bin liraya nerden ev aliyorsunuz?

  • aydonno  (29.06.20 10:47:58)
Trakya'dan

  • paramolacak  (29.06.20 12:27:56)
kesin bilgi:

0,64 ev için evin 0 km olması gerek. bunu istersen yapan şirketten alırsın, istersen eve kat karşılığı sahip olan toprak/hisse sahibinden. yani 0,64 için tapudan al-sat işlemi yapılmamış olması gerekir. Ayrıca A bankası, B bankası şartı yok! 3 kamu bankasından da faydalanabilirsin.

klasik olarak %80'e kadar çıkar. Belli başlı şartları sağlarsa %90'a çıkabiliyor ama bunun için bazı kıstaslar mevcut. Yani her sıfır ev için %90 diye bir şey yok.

kredide maksimum tutar 750.000 TL. senin için geçerli değil ama 1.500.000 TL'lik ev için 750.000'den daha fazla kredi çekemezsin

ret olaylarında kredi puanın, maaşın ve güncel borç bilgin önemli. Kredi limitin yetersizse tabi ki kredi çıkmaz.
  • silah taciri  (29.06.20 12:36:35)
Üst tutar en fazla 500bin. Üç büyük şehir için 750bin.

  • yukselen gunes evi  (29.06.20 19:32:30)