üniversitelerde nasıl hoca olunuyor?

diyelim profesörüz yurt dışında. türkiyeye geldik bi üniversitede hoca olacağız.

1- devlet üniversitesinde nasıl hoca olabiliriz?
2- özel üniversitede nasıl hoca olabiliriz? bu daha esnek olur sanki.

İkisinin de prosedürü aynı aşağı yukarı. Sadece gerekli şartlar kısmına o hocaya uygun nitelikler daha kolay konur ya da zaten iyi okulsa yabancı hocayı özellikle tercih etmek isteyebilir. Ya da devlet ünivleri kokuşmuş dinazorlar için garanti memuriyet görüldüğünden yabancı hocaya sıra gelmez falan bu da var.

Dekanlıklarla yazışılıp önceden görüşülür; gerektiği şekilde kadro açılınca da başvurulur.
Bir projesi vardır fonlanan, bu projeyle birlikte gelir/başvurur okul yine daha çabuk kapar.
Türkiyeden çalışma vizesi alır eğer yoksa, öyle başvurur standart prosedürle.
Bir de prof düzeyinde artık başvuruyla değil çağrıyla olur bu işler. Ev profesörü değil herhalde konferansta seminerde tanışıyordur birileriyle.
  • jimjim  (28.06.20 17:52:15)