Hardisk hatası veren laptopa SSD taksam düzelir mi?

Eski bir Lenovo IdeaPad laptopum var. Yenisini alacak param yok. Bu bilgisayarda bu aralar sürekli mavi ekran vermeye (critical process died gibi bir hata) başladı. Yaptığım şeyler film izlemek, derse bağlanmak ve de altyazı işlerim için program kullanmak bu kadar. SSD nedir çok anladığım bir şey değil ama yeni bir hard disk alıp taksam düzelir mi? Bu işlerden anlamayan biri olarak kendim yakabilir miyim? Eğer oluyorsa hangisi alınmalı? Alınırken nelere dikkat edilmeli?

kendiniz de takarsınız , ama tekrar sistem kurmalı mevcut HDD yi de dışarıdan bağlayıp bilgileri alabilirsiniz.

SSD çok ucuz bir donanım değil. Altlarda bir yerde Lenovo laptop satan birisi var. ürün fena da değil. 800 tl ona vermek daha mantıklı olabilir.
  • janavarorion  (27.06.20 17:10:24)
youtube'a "laptop modeli hard disk replacement" diye arat, nasil yapilacagini gorebilirsin, gozun kesiyorsa yaparsin. hdd degistirmek cok zor olmuyor genelde.

eger sorun gercekten hdd ise duzelir.
  • fakyoras  (27.06.20 17:13:39)
mavi ekranın sebebi hdd olmayabilir. o zaman ssd çözmez. hatanın fotosunu çekip paylaşırsanız daha makul bir cevap verilebilir.

  • redlinetheturk  (28.06.20 09:25:33)
ilk önce hatanın sebebini bulmanız gerekir.
eğer sorun yazılımdaysa boşuna bir ssd almış olursunuz. ilk iş olarak hard disk tarama programlarından biri ile diskinizi bir tarayın. eğer bad sector v.b. sıkıntı yoksa sorun çok büyük olasılıkla yazılımdadır.

not: ssd yüksek hıza sahip ancak p/f oranı çok düşük (çünkü aşırı pahalı) olan bir storage teknolojisi.
  • tururo  (28.06.20 10:34:13)