Laptop tercih kararsızlığı

Merhaba, ben 10 yıllık bir Vaio kullanıyorum. 3 sene önce SSD takmıştım, iyi de olmuştu.
Ama alet Pentium B960 ve 4GB 1333Mhz. 4GB ram bulup taksam da değmeyecek. Gitmiyor artık.

Şimdi ben bu aşağıdaki i5'li modele bile geçsem muhtemelen çağ atlayacağım.
Fakat derdim yine en az bi 10 sene kullanabilmek.

Diyorum ki acaba soğutması sebebiyle diğer laptop daha mı uzun ömürlü olur?
Arada da 3200 Lira fark var.
i5'li olan model eski kasa, tek fanlı, solda dar bi ızgarası var.
Diğerininse arkada 2 çıkışı var.

Bilgisayarı günlük kullanım ve çeviri amaçlı kullanıyorum.
Oyunlarla alakam yok, 2. seçeneği alsam almışken en fazla BF4 oynarım.

Gözümden kaçan bir model yoksa 1. seçenekteki donanım o fiyata Casper'ın son çıkardığı Nirvana X400 haricinde hiçbir laptopta yok. i5 10210U, 16GB 2666Mhz, 240 M2 SSD 4,765 liraya geliyor. Ama Casper işte, güvenemiyorum.

Dolayısıyla farklı model önerisinden ziyade özellikle bu iki laptop özelinde fikir olarak ne dersiniz?

1. ASUS X509JB: 4800 Lira
i5 1035G1 1.00GHz
12GB 2400MHz (Max 12)
256Gb M2 SSD
2GB MX110

2. Asus ROG Strix G G531GT: 8000 Lira
i7 9750H 2.6GHz
8GB 2666Mhz (Max 32)
512GB M2 SSD
GTX1650

2. seçenek işlemcisi olsun ekran kartı olsun 1. seçeneği tokatlayıp etrafında tur attıran bir seçenek olmuş.

ram opsiyonel olarak 16 yapılabilir ama tarif ettiğiniz profile göre gerek bile yok.

size ortalama bir i5 + ssd'li konfigürasyon yeterli olur. eski ülkemde 1800-2300 tl eden bilgisayarlardı. şimdi 3-4 arası sanıyorum?
  • ozdek  (25.06.20 13:44:37)
çeviri için i7 li ekran kartlı laptop almak bence gereksiz

amaç 10 sene kullanmaksa 4-5 sene sonra yine i5'in güncel muadili bir laptop almak daha mantıklı bana göre
  • freebird5406_2  (25.06.20 13:48:06)
Peki i5'e alternatif olarak "Ryzen 5 3500U, 8GB, Vega 8" nasıldır?
Ekran, ses ve klavye olarak daha kaliteli bir alternatif buldum da.
Zenbook UM431DA, bu da 5300 lira.
  • wrench  (25.06.20 14:58:37)
Casper alma
Amd alma demeye geldim :)

  • Corc  (25.06.20 14:59:19)
Neden amd alma dedin Corc?

  • wrench  (25.06.20 15:06:39)
xps-thinkpad-mbp

  • owaki  (25.06.20 15:07:06)
Çeviri için i5 alınmaz diye düşünmeyin. i5 kullanan bir tercümanım var her gün sinir krizi geçiriyor adam.
Ben olsam 2.yi alırım.

  • matilda  (25.06.20 17:04:51)
Hocam eğer uzun yıllar laptop kullanmak istiyorsanız böyle laptoplar yerine iş yerleri için üretilmiş laptoplar bakmanızı tavsiye ederim.
Bu laptopların hem upgradeleri daha fazla oluyor hem de bozulursa vs. internette daha çok cevap bulursunuz.
Özelliklerine göre fiyatları diğer laptoplardan bir tık pahalı olabilir ama onu da kasa kalitesine vs. verin.
Ben sizin yerinizde olsam yurtdışından getirttirebilme seçeneğim varsa full thinkpad t480 getirtirdim.
Oyun oynamak isterseniz de thunderbolt girişi var bağlarsınız bir ekran kartı
  • milletin efendisi olmaya gelen adam  (25.06.20 17:10:56)
bende t490 var, çeviride donmaz da, grafikle ilgili iş yaparken
mx250 kart'a ragmen donuyor.

asus alabilirsen, hele 2.tercihi
kaçırma derim.

amd konusuna gelirsek
bir bilgisayar mühendisi olarak
hem intel hem amd x86 mimarisinde ok
birbirinin muadili buna da ok
ama arkadaş, gerçekten fark var.
salak i3 bilgisayarda bile kasmayan word, excel
amd olan cihazda kasar mı yav.

bunu destekleyecek hiç bir resmi verim yok
ama işletim sistemleri ve bir çok programın özellikle intel'e göre yazıldığından eminim.
Misal bazı xeon işlemcilerde bir quicksink vardı, intel mimarisinde.
Video Encode / Decode muazzam hızlıydı
Aynı seri, aynı xeon işlemci, quicksink desteği yok, real time bile encode / decode edemiyordu.

işlemcinin normal çarpma bölmesinden hariç, ek hızlandırıcı membrainleri oluyor
amdnin sorunu bu sanırım.
onun da varsa bu ek özellikleri destekleyen yazılımı yok.
  • Corc  (25.06.20 20:34:14 ~ 20:39:38)