İngilizce çeviri ricası (kontrolü ?) 2 cümle

1) Çağımızda insanlığın karşı karşıya kaldığı temel zorluklardan biri, dünya nüfüsuna istenen yaşam standartlarını karşılayacak yeterli enerji sağlamaktır.

One of the main challenges facing humanity in nowadays, is the provide enough energy to the world population to meet the desired living standards.

2) Şu anda ki enerji arzının yaklaşık % 85'ini sağlayan fosil yakıtları, bu talep artışına yetişemeyecek seviyeye gelecektir

Fossil fuels, which provide approximately 85% of our current energy supply, will not be enough this demand increase.

Aslında şuanda Türkçe olarak düzgün cümle kurduğumdan bile emin değilim. evet translatee yazdım, doğru gibi ama değil gibi geliyor :)

Teşekkürler :)

One of the main challenges humanity faces nowadays is providing sufficient energy to the world population to meet the desired living standards.

Fossil fuels which provide approximately 85% of our current energy supply, will not be enough when this demand increases.

derdim ben olsam.
  • curious mind  (24.06.20 23:27:20)