Amazon.com gümrük vergisi hakkında

Selam dostlar. Daha önce Amazon.com’dan alışveriş yapmadım.
Aşağıda, almayı düşündüğüm bir ürünün kargo ve vergi detayları var.
Görüldüğü üzere $186.76 gümrük vergisi, $32.12 da kargo ücreti çıkartmışlar.

Items: USD 499.00
Shipping & handling: USD 32.12
Total before tax: USD 531.12
Estimated tax to be collected: USD 0.00
Import Fees Deposit: USD 186.76
Order total: USD 717.88

Payment Total: TRY 5.151,99

Sorum şu, bu ürün Türkiyede şu an en ucuz 7900TL.Kimisi stoktan veriyo kimisi bir ay bekleyecen aga diyo. Amazon bana 4 ağustos teslim diyo. Varsın daha geç versin. Ne olursa olsun aradaki 2750TL fark ciddi bir fark değil mi? Yoksa Amazon gümrük geçişi sırasında bana sürpriz öpücükler mi vermeyi planlıyor? Ciddi anlamda kafama takıldı bu durum.

Amazon ne diyorsa odur,en ufak sıkıntıda müşteri hizmetleri olayı çözer.

  • duptıs  (23.06.20 01:34:58)
amazon kazık atmaz neyse o.
mümkünse usd olarak ödeyin try olarak ödeyince dolar kurundan geçiriyorlar.
%2 falan zarar ediyor olabilirsiniz bir kontrol edin.

usd ekstre isteyin bankanızdan usd olarak aldığınızı usd ödeyin yani. yoksa yine kur farkı oluşur.
  • ozdek  (23.06.20 01:53:12)
bir ihtimal sipariş iptal olabilir (bu yılın başında yaşadım) ama gönderirlerse ek bir ücret ödemezsin korkma.

Hatta şöyle söyleyeyim, normalde gümrük vergisi ülkesine göre %18 veya 20. Amazon da öyle hesaplıyordu, bu covid olayından sonra daha fazla kesiyormuş galiba, sizinkinde de oran çok aslında.

Ekstra iyi bir şey söyleyeyim, zamanında Türkiye'de 5000 tl civarında olan ekran kartını 3000 lira civarına almıştım (ön sipariş ile vs), gümrük vergisi verdiğim halde ucuza geliyordu ve 1 ay sonra amazon mail attı, ne olduysa vergi alınmamış 90 dolar vergiyi iade ettiler üstüne :) ha şu an Türkiye kuş uçurtmaz, o vergiyi keserler ama alınmayan bişey olursa amazon iade bile ediyor bilgin olsun.

edit: evet usd ödeyin kesinlikle. Yoksa kur şu an 6.85 ise mesela amazon gider 6.96'dan hesaplar. Dolar dersen burada dolar alır ödersin.
  • nhk ni youkosu  (23.06.20 01:55:31 ~ 01:56:19)
ürün ne merak ettim bu arada özel değilse paylaşır mısın?

bir sıkıntı olmaz zaten ödemen gereken vergi oranları standart. sistem onları otomatik hesaplıyor. sorunsuz kapına gelir ürün.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (23.06.20 02:21:40)
Yurtdışından 22 usd ve üstü ürünler gümrüğe takılmıyor mu? Gelmez ki o ürün buraya :( gümrük vergisini ödeseniz bile.

  • damba  (23.06.20 03:19:07)
Ancak ordan biri satın alacak, sizin için kargoya verecek gönderecek. Bakın o şekilde olabilir bi araştırın.

  • damba  (23.06.20 03:20:02)
Glocalzone'a bir bakın, uçuşlar başladı, gelen olabilir

  • kaset  (23.06.20 04:03:03)
Damba yanlis biliyor. Urun kapiniza ne oderseniz aynen o sekilde gelir. Hatta odemeniz fazla cikar ise amazon size iade eder, eksik cikar ise de kendi oder size yansitmaz.

  • oscar  (23.06.20 06:49:35)
gümrükte problem olmaz zira amazon bu ürünü ihraç ediyor size. bir problem yok.

  • prodeq  (23.06.20 08:51:36)
damba sen baya yanlış anlamışsın gümrük olayını :D Gümrükte takılma diye bir şey yok. Gümrük vergisi çıkma durumu var, onu da kargoyu alırken ödüyorsun.

  • awareim  (23.06.20 10:16:06)
Hocalar ben zamanında baya araştırma yapmıştım (6 ay önce) 22 Euro üstü gümrükte takılıyor gelmiyor diye okumuştum. Meğerse o gümrük vergisinin 22 Euro ve altına da gelmesiymiş?

Neyse kısaca yanlış anlamışım, harika haber, bir senedir 22 Euro ve üzeri diye bir çok şeyi almıyordum Amazon’dan. Teşekkürler.
  • damba  (23.06.20 13:10:53)
@damba, evet eskiden 75 euro'ydu, 22'lere düşmüştü sonra 0 oldu şu an ne alsan vergi vermek durumundasın. (eskiden mesela o fiyatın altındakiler hiç vergisiz geliyordu) Fakat şu an vergisini veriyorsun geliyor. (çinden vs. alırsan ptt kapıda istiyor)

Ha cep telefonu, kozmetik vb. şeyler yasak, onlar 1 dolar da olsa 1000 dolar da olsa gümrükten geri çevriliyor. O ayrı.
  • nhk ni youkosu  (23.06.20 13:25:24)