Bir Türkçe kuralı

Çoğul cins isimlerin fiil çekimleri tekil olur gibi bir kural hatırlıyorum.

Yani "kitaplar masanın üzerinde duruyorlar" değil de "kitaplar masanın üzerinde duruyor" olması gerekiyor.

Yalnız ben kafamdan mı sıkıyorum bu kuralı, gerçekten var mı emin olamadım. İnternette de nasıl aratacağımı bilemediğimden sanırım bir şey bulamadım bunla ilgili.

Sizin bilginiz varsa beni de bilgilendirebilir misiniz? Hatta bir kaynak verebilirseniz süper olur.

Özne yüklem uyumu diye aratabilirsiniz.

  • fezagezgini  (20.06.20 21:45:43)
"hayvanlar, bitkiler, soyut kavramlar" için geçerliymiş. başka istisnalar da var. ben de yeni öğrendim.

tr.wikipedia.org
  • absel  (20.06.20 21:47:35 ~ 21:48:21)
Anlatım bozukluğu konusunun özne yüklem uyuşmazlığı başlığında var. İnsan dışındaki varlıklar özne olursa yüklem üçüncü tekil kişiyle çekimlenir.

  • dissendium  (20.06.20 21:48:13)