Bir emlak sorusu

5 yıl önce 170.000 TL (60.000 dolar) aldığım evi
Bugün. 350.000 TL (50.000 dolar) satmayı du

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.
Genel olarak 10.000 dolar zararım var. Ama TL olarak 2 katı

Satılmalı mı ? (Müşteri hazır)

Olan olmuş. bundan sonraki olmasını beklediğin gelişmelere göre karar vermen gerekli.

Yakın zamanda dolar düşer, senin evin yeniden dolar cinsinden 60.000 dolar eder mi, yoksa ev TL bazında değer kazanır (dolar aynı kaldığı durumda), yine dolar olarak aynı seviyeye gelir mi?

Dolar artar, benim ev TL olarak yerinde sayar diyorsan sat, dolar al.
  • burfak  (17.06.20 14:39:43)
satma 40 bin dolara düşünce satarsın.

dolar bazında %20 zarar etmişsin işte ne diyelim? paraya ihtiyacın varsa sat tabi hayırlı olsun.
  • ozdek  (17.06.20 14:40:29)
Ev tamamen yatırım için mi?
Evi şu an sen mi kullanıyorsun, yani sattığın durumda başka bir ev mi bakacaksın?
Sattıktan sonraki planın ne?

Bunları bilmeden cevaplanamaz bu soru.
  • foolrules  (17.06.20 14:42:31)
Ev yatırım icindi. Düzenli kira geliri elde etmek için. Ancak kira geliri şuan oldukça düşük.

Mevcut düşük faizler ile parayı TL olarak bankaya koysam çok daha yüksek gelir elde ederim.

Ancak 5 yıl sonra TL yine bu kadar değer kaybeder mi ?

İşte asıl mesele bu
  • zaire elcisi  (17.06.20 14:44:22)
TL için beş yıllık süre bence çok uzun ve tahmin etmesi zor. aman aman bir şey değişmese bile etkileyecek şeyler var; 5 yıla hükümet değişir mi, cb değişir mi, dünyadaki güven ortamı ne olur, sıcak para girer mi tekrar vs..
önümüzdeki kısa süreçte net cevapları var bunların.

Beklersen dolar olarak değeri 70bini de görebilir, 30bini de.. Şuanki değeri belliyse satıp dolar yapsan daha mantıklı bence. cash is king
  • foolrules  (17.06.20 14:51:21)
Evi oturmak için aldıysan sorun yok ta evi yatırım için aldıysan ticaretten veya başka bir şeyden anlamıyorsun demektir, sakın yanlış anlama ben ve milyonlar bu şekilde, vs vs.

Ben olsam satmam neden?
Uzun vadeli düşündüğünde büyüklerin ile konuş diyecekleri şey şu. Biz bu evi 20 bin dolara aldık, 50bin dolara aldık. o evler dolar bazında bile kaç katı arttı.

Bu yüzden paranı daha da degerlendiremeyeceksen satma.

şimdi satsan 2 sene sonra dolar çıktı diyelim, belki bir zararın olacak ama 15-20 yıllık zamana baktıgın zaman kazanman daha olası değil mi?
  • liberal  (17.06.20 14:52:11)
satıp parayı tl'de tutacaksanız değerini daha da kaybedebilir. ama başka bir yatırım düşüncesi varsa veya parayı tl'de değil de dolar, altın, euro'da tutacaksanız mantıklı.

  • golgi aygıtı  (17.06.20 14:54:02)
bence doların bu kadar fazla arttığı bir dönemde gayet az bir zarar olmuş.

ayrıca bu evin 5 yıllık kira getirisi yok mu? onu niye hesaplamıyorsunuz.

bi tanıdık 7 sene önce 115bin dolara aldığı evi şu an satsa 50bin dolar anca ediyor. arada toplam 20bin dolar kira almıştır, zararı sen hesapla..
  • nuisance  (17.06.20 15:05:24 ~ 15:10:21)
Aynı durumdayım zarar 20.000 dolara yakın. Başımı duvarlara vuruyorum tövbe ettim ev almaya. Acil değilse satmayın. İlerde belki değişir durum.

  • allah yazdiysa bozsun  (17.06.20 15:15:33)
Yatırım için ev alınmamasının kanıtı gibi olmuş. Oturmayacaksanız ev almak baya saçma. Bugün 50 bin dolara satmazsanız muhtemelen yarın 40 bine satarsınız. Okutun gitsin.

  • roket adam  (17.06.20 15:19:25)
tekrar sözlüyorum, bu örnek aslında iyi ve kazanclı sayilabilecek bir yatırım. yani buradaki rakamlara bakıp ev almak kötü bir yatırım diyemezsiniz.

2015-2020 arasında dolar kur tam 2,5 katı arttı. her zaman bu şekilde dolar artmaz. yani bence bu ortamda gayet iyi değerini korumuş. ev almasaydınız dolara mı yatıracaktınız hepsini?
  • nuisance  (17.06.20 15:37:25 ~ 15:45:19)
Nuisance
Muhtemelen yarı yarıya TL dolar mevduat hesabında dururdu

Evi satıp diğer birikimim ile minibüs hattı veya ilçeden taksi plakası almayı düşünüyorum
(İstanbul'da değilim)
  • zaire elcisi  (17.06.20 16:05:19 ~ 16:08:07)
Nuisance +1,
5 yılda da kira geliri iyi kötü geldiyse. Bir daha da
20 yol geri d. Süresinden ,
Aylık Kira 250 usd*60 =15.000 usd ,
Sanırım 5 yıl önce aldığınızıda pahalı almışsınız veya lokasyon muhit hiç değerlenmemiş .
  • dunyatuhaf  (17.06.20 18:30:33)
Dunyatuhaf
Aylık ortalama 250 dolar değil 100 dolar bile kira getirmedi.

  • zaire elcisi  (18.06.20 09:43:39)