Akademide kalmak isteyen biri için

3.50 gibi bir ortalama kötü mü? Kişi Boğaziçi vb. okulları hedefliyor. Fazla bilgim olmadığı için soruyorum.

3'ün üstü genel olarak iyidir diyebilirim. Mühendislikte ise 3.5 çok iyidir.

Araştırma görevlisi olmak istediğinizde önce ön değerlendirme yapılır;

Ales'in %60ı+ yabancı dil puanının yüzde %40'ı(yds veya yökdil)

Bu ön değerlendirmeye göre her bir kişilik kadro için 10 kişi sınava çağrılır. Daha sonra bilim sınavı sonucuyla şu hesap yapılır.

Ales'in yüzde 30u+bilim sınavı %30'u+lisans ortalmasından gelen puanın %30+yabancı dil %10u toplanır.

Ortalama her şey değil. Ama 3'ün üstünde ortalama birçok burs veya projeye vb başvurmanızı sağlar. Ayrıca direkt yüksek lisanssız doktora da yapılabilir.
  • the coon  (17.06.20 02:20:33)
tanidigin yoksa 4.0 ortalaman olsun bir seyi degistirmez.

itu-odtu-bilkent gibi okullardan mezunsan 3.5 cok iyi. ortalama bir anadolu universitesinden mezunsan, 4.0 bile kurtarmayabilir.
  • ubi dubium ibi libertas  (17.06.20 03:25:53)
Ortalamanın artık bir anlamı yok. Ön elemeyi geçen kişilerden alınmak istenen alınır.

  • horowitz  (17.06.20 03:28:51)
Kötü değil, gayet güzel.

Araştırma görevlisi olmak için lisansüstü öğrencisi olmanız gerekiyor artık.

Önce yüksek lisansa başlayın sonra kadroları takip edersiniz.

tanıdık, torpil vesaire gibi şeylere takılmayın. Var mı? var. Fakat her yerde böyle değil.
Ben ve benim tanıdıklarım bu gibi şeyler olmadan başladık göreve.

başarılar.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (17.06.20 08:39:40)
Normal bir üniversitede iyi bir ortalama. Ama apartman üniversitesinde okumuşsa ortalamaya çok güvenmesin.

  • wish i could find a way to disappear  (17.06.20 10:51:54)
tr'de akademisyenlik sadece torpille dönüyor artık. tanıdık çevren yoksa imkansıza yakın.

  • duyurukullanıcısı  (17.06.20 10:57:23)
Sorunun benimle ilgisi yok. Merak ettiğim için sordum.

  • minik pattis  (17.06.20 11:43:10)