[]

hisse satın alma 101

banka uygulamalarından böyle hisseler alabiliyoruz sanırım. microsoft, tesla filan nasıl oluyor? mesela yapı kredi'ye bakıyorum hisse senedi hesabı açılışı var onu mu açmak lazım, tesla diye aratınca çıkacak mı sonra? tesla'nın hissedarı mı olacağız böylece? özet geçebilecek olan var mı? türkiye'den de tüpraş hiç kaybettirmeyiz geyiği var mesela yıllardır, ondan mı almak lazım?
 
Dünya borsaları için lisanslı/yetkili yatırım kuruluşlarından hesap açtırman gerekiyor. Türkiyede de aslında bankaların elinden yatırım işlemi yetkisi alındı ama neredeyse hepsinin yatırım iştirakleri var sen mobilden almaya çalıştığında emir yatırım iştirakine gidiyor ve işlem gerçekleşiyor. Eğer ilgili bankanın yurtdışı borsalarından alım satım yapma aracılığına lisansı/yetkisi varsa ilave sözleşmeler imzalayarak (ya da artık belirlenen alt limit tutarlarını sağlayarak) yine al sat yapabilirsiniz.


  • kilimanjaro  (16.06.20 22:41:53) 
Yurtdışı hisseleri alıp satmak için buradaki bir kurumdan yurtdışı hesabı açman gerekiyor hocam. İstanbul borsasında işlem yapmak istiyorsan aynı şekilde hesap açman gerekiyor. Banka kökenli kurumların komisyon ücretleri çok yüksek oluyor dikkat et. Banka dışı aracı kurumlardan uygun bir oran bulmaya çalış.

hangi hisseyi alıp satacağın konusuna gelince orada biraz okumalar yapman gerekiyor. Ya da hesap açılışında yatırım uzmanınla görüş uygun bir fona yatırım yap. Burada da hangi tip fon? sorusu gündeme gelir. Onu da risk algına göre yatırım uzmanınla halledeceksin. Giriş olarak bunlar :)
  • dougsampson  (16.06.20 22:42:14) 
yurtdışı hisse alıp satabileceğin aracı kurumlardan hesap açman lazım, yanılmıyorsam minimum 50.000$ portfoyun olması lazım. evet oradan teslayı aratıp fiyat verip alacaksın.


  • mkaya  (16.06.20 23:38:38) 
mkaya malesef yanlış bilgi vermiş. 50bin dolar değil alt sınır daha düşük. Emirleri telefonla vermiyorsun sana platform veriyorlar oradan kendin elektronik ortamda alıp satıyorsun.


  • dougsampson  (17.06.20 07:52:06) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.