[]

Yabancının türkiyedeki evini satması

Merhaba,

Yabancı biri türkiyede bulunan yazlığını türk vatandaşına satmak istiyor. Adam önceden dolandırıldığı ve hiç türkçe bilmediği için adama yardımcı olmam için benden rica ettiler. Normal tapu işlemlerinden ne gibi farkı olabilir satıcının yabancı olmasında? Nelere dikkat etmeliyim?

Ek bilgi: adam, halasının apostilli vekaletnamesiyle satışa yetkilendirilmiş. Kendisi halası adına gelip satışı yapıcak.

Bu yabancı arkadaşımızı emlakçıların eline bırakmayalım duyurunun güzel insanları

 
tr vatandaşı olarak yabancıdan satış aldım ben, her hangi bir vatandaş satışından farksız, sadece bir adet tercüman bulunması gerekiyor, ben o dili biliyorum tercüme ederim derseniz de o iş öyle değil, yeminli tercüman denilen bu tür resmi işlerdeki terimleri vs. leri bilen tercüman gerekiyor. Yabancıların çokça yaşadığı bir bölgede iseniz tapu dailerilerinde tercümanların telefon numaraları bulunuyor orada arayıp ulaşıyorsunuz, eğer öyle bir bölgede değilseniz internet üzerinden araştırarak arayıp fiyat alabilirsiniz, alıcı taraf yabancı olsa idi o zaman durum farklı oluyor.

edit: gerçi ben direk kişiden aldım, vekaletnamesi olan birinden değil. en fazla vekaletnamenin tercümesi gerekecektir.
  • selam  (14.06.20 20:49:25 ~ 20:50:26) 
Bu yabancı arkadaşımızı yabancılarla yapılan işlemler konusunda deneyimli, işini düzgün yapan bir emlakçının ya da avukatın eline bırakalım, kendi iyiliği için. Bir kişinin dilini dahi bilmediği bir ülkede kendi başına ev alıp satmaya kalkması deli işi.


  • mikro patlama  (14.06.20 21:04:35) 
mikro patlama'ya ayrıca katılıyorum, ben yabancıdan satış aldım ancak bir aile dostumuzdan ki kendisi tr'de bulunan yabancıların ev alış satışları ile ilgilenir yardımcı oldu. Sizde destek alabilirsiniz bu konuda ancak yine de başında durun adamı yine dolandırmasınlar.


  • selam  (14.06.20 21:08:45) 
@mikro patlama, @selam

Kendim avukatım. Buraya sormamım sebebi uygulamada haberdar olmadığım bir husus olması durumunda önceden hazırlıklı olmak.
  • kojonotsuki  (14.06.20 21:23:00) 
şu linkten yeminli tercümanlara ulaşabilirsiniz, işleme gelen tercümanı ben buradan kontrol ediyorum : bilirkisilik.adalet.gov.tr

şuradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.
yourkeyturkey.gov.tr

özetle, değerleme raporu ve yeminli tercüman şart, apostilli vekalette yetki varsa problem yok.

işlem yönünden korkulacak, zor bir durum yok, memur arkadaşlar da yardımcı olur diye tahmin ediyorum. siz sadece alıcı ile para alışverişi kısmını garantiye almaya bakın, onun için de tapu takas var kullanan var mı bilmiyorum ama bi göz atın : www.taputakas.com.tr
  • birfincankahvedahaisteyenadam  (14.06.20 21:51:45) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.