[]

İstatistik sorusunu anlamıyorum

soru şu:
6) İki nominal (kategorik) değişkeni kullanarak bir çapraz tablo oluşturunuz.
a) Soruyu sadece iki gruba ait oranların farkı testi olarak tasarlayıp iki grubun oranları arasındaki farkın anlamlı olup olmadığını Z dağılımıyla test ediniz.

Elimde bir veri seti var. Burdaki ilk iki nominal değişkeni seçtim diyelim: cinsiyet(erkek ya da kadın) ve eğitim durumu (0'dan 7'ye değişiyor. 0 eğitim yok ... 7 doktora).

Asıl anlayamadığım nokta şu: Soruyu 'doktora eğitimi alan kadınlar ve doktora eğitimi alan erkekler' diye mi kurgulamam lazım? İki grup arasındaki oranların farkı derken bunların yüzdelerine bakmayı mı kastediyor?

Yoksa erkek ve kadınlar arasındaki eğitim durumu farkı olsa mesela bu z testiyle çözülemiyor mu?

Şu ana kadar kitaptan soru çözüyordum orda hangi konuda hangi formüller kullanılıyor belliydi, ona rağmen zorlanıyordum.

 
benim anladığım şöyle:
Erkek Kadın
Evet 85 35
Hayır 45 55

Kategorilerin yeri değişse daha iyi olur. Mesela bir konu hakkında evet ve hayır diyenlerin oranı arasında fark var mıdır? gibi. Oran demek yüzde demek zaten
  • faik abi  (15.06.20 18:48:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.