İntenet kablosunu uzun olması problem olur mu?

Cat6 tipi kablo sipariş ettim 20 metre. Metre arttıkça sinyal kalitesi düşer mi? 20 metre fazla mı uzun kalır? Gerçi başka çarem de pek yol gibi. İntenet kesilmesi probleminden bıktım da.

100 metreye kadar sorun yok.

  • 10032007  (14.06.20 18:42:52)
@kiyiya vuran

Peki 20 metre uzun mu sayılır yoksa makul mü?
  • marowak  (14.06.20 18:47:20)
teorik olarak 100 metreye kadar sorun olmaz
pratik olarak 50 metre üstünü tercih etmeyin.

2 Metre ile 20 Metre arasındaki farkı siz anlamazsınız bile. Ping ve hız konusunda hiç sorun olmaz
  • ycaycayca  (14.06.20 18:58:09)
20 metre oldukça makul.

  • walter white kilikli  (14.06.20 18:58:28)
metre arttıkça sinyal düşer evet ama (150 metrede sinyal yok olur, 100 metrede bir sinyal güçlendirici cihaz gerekir) o senin hissedeceğin bir şey değil, 20 metre de hiç değil.

internetin kesilmesinin bilgisayarın ile modem arasındaki iletişimden kaynaklandığını nasıl tespit ettin? belki sorunun modemden sonrası?
  • selam  (14.06.20 18:59:40)
@selam
Sorunun kablo olduğunu tespit etmedim aslında. Cat6 kablo tavsiye edildiği için alıyorum. Sorunun kablo olduğunu sanmıyorum ama firma her seferinde bunu bahane olarak öne sürüyor

  • marowak  (14.06.20 19:34:10)
tam sana göre bu video: www.youtube.com

  • ya ben lan neyse  (14.06.20 19:35:45)
Eskiden vdsl kullanırken denemek için hes marka kaliteli bir cat6 kablo almıştım, 305 metre idi. Direkt site girişindeki Telekom kutusundaki bakır kabloya bağlamıştım. O zaman 24 mbit vdsl kullanıyordum, sorunsuz bağlanmıştı. Hatta site içindeki mevcut hatta kıyasla ulaşılabilir hız artmış, Ping düşmüştü. Paket kaybı da sıfırdı. Kaliteli kablo ile 20 metrede hiçbir şey hissetmezsiniz.

  • orient blue  (14.06.20 19:43:04)