[]

kanalizasyon sistemi

hayatımdaki en büyük boşluk.. hiç anlamıyorum nasıl çalışıyor bu? 18 milyonluk bir şehrin pisliği nereye gidiyor, nasıl hareket ediyor bu kadar pislik? bunun için kullanılan teknoloji nedir? sahile kadar eğim ile tüm pisliği akıtıp ordan da vidanjör ile toplamak mı? sonra ne oluyor bu atıklar?

ne zaman kuruldu kanalizasyon sistemi istanbula? eskiden nasıldı hatırlayan var mı?

içme suyunun %20si bile taşınma esnasında sızarken neden kanalizasyon pisliği hiçbiryere sızmıyor, hastalık olmuyor? şehirleri neden fareler basmıyor?

aklımda deli sorular

 
tam sizin gibi merak etmişler :)
eksisozluk.com

  • whoosie  (11.06.20 10:52:02) 
Şu anki sistemi yazmışlar sözlükte, ben eskiyi yazayım.

Eskiden her mahallenin kanalizasyonu doğal derelere akıtılır, bu dereler de doğal olarak haliçe ulaşırdı.

(bkz: boklu dere)
  • John Bloor  (11.06.20 11:12:56) 
kanalizasyon hatları cazibe kanunu göz önüne alınarak tasarlanır, su yer çekiminin etkisiyle aşağı yönlü akar, belirli noktalarda atık su toplama havuzları vardır, burada tambur, elek ve filtrelerden geçerek katı cisimler ayrılır,atık sular pompalar yardımıyla dinlendirme havuzlarına aktarılır, burada artık iyice çamur,kum kıvamına gelmiş pislik dibe çöker(bu çamur geri dönüşüm tesislerinde yakılır), biyolojik arıtma işleminden geçtikten sonra yerine göre dereye, yer altına, denize derin sondaj ile deşarj edilir.

isu.gov.tr
isu.gov.tr
www.muski.gov.tr
  • sealth  (11.06.20 15:14:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.