[]

Elektronik imza ve engellenmiş klasör erişimi

Elektronik imza satın aldım bir firmadan ve bugün firmadan biri gelip kurulumu yaptı. Bilgisayarıma SafeNet Authentication Client diye bir program ve Java'nın bir sürümünü yükledikten sonra bana içinde elektronik sertifikasyon olan USB'yi bana teslim etti. Ben şu an işimi görebiliyorum ama ekranımın sağ alt köşesinde bildirimlere tıkladım az önce ve yetkisiz klasör erişimi uyarısı gördüm iki tane. Bir tanesini kurulumdan hemen sonra, bir tanesi de biraz önce almışım zaman olarak. Ekran görüntülerini aşağıda paylaşıyorum:

1- hizliresim.com
2- hizliresim.com

Neyse ne olduklarını da anlamadım, birkaç yabancı forumda arattım HarddiskVolumeShadowCopy falan diye ama anlayamadım mevzuyu.

Ya şimdi ben bir miktar şüpheye düştüm. Çünkü firmadan gelen (geldiğini iddia eden) eleman beni bir gün önceden şahsi cep numarasından arayarak şu şu saatlerde geleceğim uygun musunuz dedi. Ne bir kendini tanıtma ne bir şey, zorla ağzından aldım adını. Tipinde de firmayı temsil ettiğine dair bir ipucu kestiremedim, sadece bir form doldurup bilgilerimi aldı. Şimdi böyle anlatınca daha bir güvensizlik oluştu. Sanki bilgisayarımdan bir şeyler kopyalanıyormuş gibi hissediyorum :D

Sakıncalı bir durum var mı sizce?

 
Hangi firma hocam? Firmanın çağrı merkezini arayıp teyit edebilirsiniz bence. Sıkıntılı bir durum yok gibi geldi bana, gelen kişinin hödük olması gibi bir durum var sanırım.


  • bayc  (10.06.20 18:18:35) 
Hocam çağrı merkezi telefonlara asla yanıt vermiyor, 5 iş gününde teslim edeceklerdi güya etmedikleri için defalarca aradım ne bir açan var ne geri dönüş yapan. Acelem olmadığı için çok umursamadım ben. Bugün bilgisayardaki bildirimleri gördükten sonra da firmayı aradım 6 dakika telefonda bekledim yine açan yok. Çocuğun şahsi telefonundan da aramak istemedim.

Firma adı ismiyle müsemma (!) E-Güven.

Edit: Kurulum yapılırken firmadan PIN kodu geldi telefonuma, yani veri kopyalama yoluyla nitelikli dolandırıcılık tarzı bir durum olabilir mi diye düşündüm başta (güven duygum yalama oldu; mesleki deformasyon), sonra firmadan kod geldiğini hatırlayınca o ihtimali sildim kafamdan ama şu bilgisayarıma gelen bildirimlerin anlamını çözemedim işte. Keşke yetkili bir abi gelip anlatsa.
  • vedatchilipeppers  (10.06.20 18:26:47 ~ 18:31:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.