evde büyük kahvaltı çeşitleri

merhaba, eve gelen birkaç arkadaşa kahvaltı hazırlayacaksanız klasik peynir-zeytin vb dışında hazırladığınız özel şeyleriniz var mı? bir de ufak tarif yazarsanız tadından yenmez. mesela ben üşenmezsem dereotlu peynirli poğaça yapıyorum. bazen domatesli biberli kahvaltılık sos yapıyorum falan

Baharatlı olacak şekilde Kıymalı yumurta olabilir.

  • Erva  (09.06.20 21:32:32)
Krep, fırında patates mücveri, dilim pizza(buğday ekmeğinin üzerine kaşar+ minik doğranmış domates ve biber+ fırın), kavurmalı yumurta, cevizli köz biber, domates acı biberli ve cevizli sos şeklinde bir sürü çeşit var. Birini ya da bir kaçını yapıyorum.

Birde kahvaltıda yeşillik de olsa güzel olur. Kahvaltı sonrası meyveli yoğurt ya da reçelli yoğurt fena olmaz.

Edit: Kahvaltılık zahter ve zeytinyağı ikilisi de acayip iştah açan bir opsiyon.
  • Amaranta ursula  (09.06.20 21:38:53 ~ 21:51:48)
sade yağ hazırlarım. fıstık ezmesi, vişne reçeli yaparım. ekşi maya ve siyez unu satın alıp ekmek pişiririm.

yemek yiyeli üç saat oldu ve şu menüyü gördüm ağzım sulandı.
  • alperz  (09.06.20 21:43:07)
aa bir de süt reçeli...

  • alperz  (09.06.20 21:43:26)
Börek ya da patatesli kek

  • Caroline  (09.06.20 21:43:35)
krep
biber közlemek (tost makinesinde)
güzel omletler
avokado+ceviz (ya da +yeşil biberle blendarda çekmek)
biber salça+domates salça+kuru domates+ceviz ve baharatlarla acuka benzeri şeyler
tahin, tahinli susamlı rulolar (yufkaya sürüp 10 dakika fırınlamak)
maydonoz, nane, tere benzeri otlar.
muz+bal (+fındık)

*kırmızı köz biberin içini süzme yoğurdu/labneyle doldurmak süper oluyor
  • jimjim  (09.06.20 21:49:56)
Ekmek yerine bazlama alıp ısıtabilirsiniz. Portakal suyu sıkabilirsiniz. Sucuk/pastırma güzel olabilir.

  • archmage mahmut  (09.06.20 21:52:13)
Mini pankek ve pizza yaparım. Mini pankek icin normal pankek hamuru hazirlayip pisirken bir tatli kasigi olacak sekilde pisiriyorum. Minik minik oluyorlar. Yanina muz, cilek dilimliyorum. Ustune de cikolata sosu ya da pudra sekeri. Pizza da tost ekmeği üstüne domates salçası, su, fesleğen ve sarımsak tozundan sos yapıyorum. Üstüne mısır, zeytin, biber, sucuk vs koyup 180 derecede 5-10 dakika pişiriyorum; en son aşamada da kaşar ya da dil peyniri.

Ekmek hamurundan pisi (bunu genelde akşamdan mayalar, sabah yaparim).

Milfoyler arasına soslar koyup tuzlu/ tatlı mini pogacalar yapabilirim.

Patatesli yumurta yaparım. Evde mantar vs varsa sebzeli versiyonu da güzel oluyor.

Kahvaltı salatası hazırlarım. İçine mozzerella, beyaz peynir gibi peynir çeşitleri güzel oluyor.

Bir de annemin hazırladığı patlıcanlı, domatesli soslardan yaparım ama bunu genelde yazın yapıyorum. Patlıcanların ve biberlerin de yine geceden közlenmesi gerekiyor.
  • fraise  (09.06.20 22:58:26)
Aman aman nerelere geldik. Arkadaşlar adres verin de misafirliğe gelelim.

  • mutlu yillar sana  (09.06.20 23:06:21)
Kremalı patates (patatesleri yuvarlak dilimleyip tuz baharat ekleyip fırına veriyoruz. Çıkmasına 15 dk kala 1 paket krema biraz da kaşar rendeliyoruz).
Domatesli hellim kızartması ( hellimi kızartıp sonrasında domates dilimleri ekleyip domates pişene kadar ocakta tutuyoruz. Bu benim uydurma tarifim)
Murtuğa (vanda yapılan birşey çok güzel reçelle veya peynirle iyi gidiyor. Tarifi internette vardır).
  • curukturpkokusu  (09.06.20 23:23:13)
www.nefisyemektarifleri.com

Kardeşim bundan yapıyor, çok seviyorum ben.

Bunun haricinde yumurtalı kavurma yapabilirisniz, o da çok güzel oluyor.

Yalnız bunlar sabah biraz ağır oluyor, şimdi farkettim :))
  • hayirsiz  (09.06.20 23:29:53 ~ 23:32:45)
Gözleme
Edit: Ay dur herkes değişik tarifler vermiş. Ben de basit bi tarif vereyim. Fodula ekmeği diyorlar. Kendi fırınınızda tabak büyüklüğünde olabilecek kadar bir top ekmek yapın fırında. Sonra pişince tepesinden tencere kapağı şeklinde oyun, içine tereyağı bolca atın. Sonra yeniden fırına verin bi 5dk. Çıkarıp ekmeğin kenarından koparıp ortasındaki tereyağına banarak yiyeceksiniz.

  • coca cola  (10.06.20 00:58:50 ~ 01:12:01)