python ve r birbirinin alternatifi değil değil mi?

ikisi için de birkaç giriş videosu izledim. gözlemlerime göre

python programlama için kullanılıyor: bütün videolar print ile başlayıp daha kompleks programlara gidiyor.

r daha çok araştırma ağırlıklı: bütün videolar öncelikle değişkenlerin programlanması ile başlıyor; numeric, integer, object, table, matrix vs. daha sonra temel aritmetik işlemler ve sonuçların görselleştirilmesiyle devam ediyor.

benim anladığım kadarıyla ikisi birbirinden tamamen farklı yazılım dilleri. yanılıyor muyum? fakat birbirinin alternatifiymiş gibi gösteriliyorlar. yani python mı yoksa r mı sorusu bence pek mantıklı değil.

istatistik hesap, veri analizi, makine öğrenmesi vb konularda birbirinin alternatifi. Diğer alanlarda R yok zaten. Python genel amaçlı bir dil ve bu diller arasında yukarıda saydığım alanlarda en çok kullanılanlardan biri. R ise tamamen bu alanlara özelleşmiş bir dil.

  • cern de cayci olmak vardi  (09.06.20 12:56:21)