[]

tv dizilerindeki şiddet ve kadın cinayetleri arasında bir ilişki var mı?

bu konuyla alakalı makale, çalışma, video vs var mı? sağda solda arkadaş ortamında hepimiz evet var diyoruz ama bilimsel dayanağı nedir? gerçek midir, değil midir merak ediyorum.
 
şimdi benim sevdiğim en film matrix ama gidip makinalara savaş açmadım. aynı şekilde avatar'ı da severim ama uzaya gidip başka bir medeniyeti yok etmeyi falan düşünmüyorum. aynı şekilde john wick'e de bayılırım ama gidip milleti seksi hareketler eşliğinde vurmuyorum.

dolayısıyla beyin yıkama hariç bu tip şeylere inanmıyorum. türk dizilerinin de beyin yıkama amaçlı çekildiğini hiç sanmıyorum.
  • ozdek  (08.06.20 22:03:08) 
Konuyu biraz parçalamak lazım.

İlk olarak görsel şiddet içeriklerinin çocukları ve gençleri etkilemesiyle ilgili akademik yayınlar var. Bunu, benzer içeriklerin yetişkinleri etkilemesi ve bunu da kadın cinayetlerine bağlamak direk olarak mümkün görünmüyor.

İkinci olarak,(tamamen kendi fikrim ve uzmanlık alanım olmadan bu yorumu yapıyorum) bu tür yayınların toplumsal psikolojiye ve kültüre olan etkisi. Şiddetin bu diziler üzerinden normalleştirilmesi, kadın cinayetlerinin nedenlerinden biridir.

Bu videoda yaşanan dram kadın cinayetlerinin kökenidir: www.youtube.com eğitimsizlik, kültür ve şiddeti özümsemiş bir anne.
  • archmage mahmut  (08.06.20 22:33:47) 
Nukhet Sirman’in bu konuyla alakali konusmalari, yazilari vardi.

Feyza Akinerdem de Turkiye’deki dizileri sosyolojik olarak inceliyor.
  • damba  (08.06.20 22:50:52) 
bogazicindebilim.boun.edu.tr

Sen Anlat Karadeniz ve kadin cinayetleri:

sendika63.org

Nukhet Sirman, Feyza Akinerdem, dizi vs yazinca bir suru sey bulursun.
  • damba  (08.06.20 22:52:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.