demir eksikliğine bağlı anemi

ne yapmalı ne etmeli neye dikkat edilmeli ???

nick'inin prens olmasindan dolayi, sende adet kanamasi fazlaligina bagli bir demir eksikligi olmadigini tahmin ediyorum.

sut ve cay, barsaklardan demir emilimini azaltiyor.

kirmizi et, koyu yesil yaprakli sebzeler, yer fistigi, badem, yumurta, bezelye, mercimek, fasulye, barbunya fasulye, kuru uzum, kuru kayisi, seftali, kuru erik demirden zengin besinler.

demir'i agizdan hap olarak alacaksan, dozuna dikkat et cunku vucutta birikir. fazla alirsan, karaciger harabiyetine sebep olur. cocuk oyuncagi degil yani. cok ciddi eksikliklerde demir ignesi veriyolar ama kendi kafandan boyle bir sey deneme. doktorun "sart" derse yaptir.

c vitamini, barsaklardan demir emilmesini arttiriyor,

kirmizi tatli biber, kivi, portakal, kusburnu meyvesi, yesil biber, greyfrut, bruksel lahanasi, brokoli de c vitamininden zengin gidalar. herhangi bir ilac kullanirken greyfrut yeme ya da greyfrut suyu icme. ilacin etkisini arttirir.

bi de bi firsat buldugunda, "Gaitada yani diskida, gizli kan" tahlili yaptir. Acaba, kanamayla mi kaybediyosun sen bu demiri, yoksa barsaklarinda parazit, solucan filan mi var?
  • compadrito  (03.05.10 17:33:59 ~ 17:35:52)
senelerce çektim. en sonunda doktor yüzüme karşı hakaret eder gibi, "hâlâ nasıl çay içebiliyorsun? bi de öğretmen olacaksın. nasıl bir anlayış bu" dedi ve bıraktım. neyi bıraktım? çayı.

kahvaltıda bir bardak dahi çay içersen, o peynirden, bilmemneden tek damla yarar alamıyorsun. sadece kahvaltıda ve bir bardak açık çay bile içsen, kurtulamıyorsunuz o demir eksikliğinden. budur.
  • lovemyself  (03.05.10 20:16:42)