Konut alımında gereken nakit para

Hazır krediler faizleri düşmüşken 300 bin liralık bi ev beğendik. Ancak merak ettiğim bazı sorular var.

-bankadan gelen ekspertiz eve 330 bin liralık fiyat biçerse bana 297 bin liralık mi kredi çıkar yoksa ben 300 bin liraya evi alacağımı belgelerim ve bana 270 bin tl lik kredi mi verirler?
-banka kredi masrafları, tapu harcı, emlakçı parası ve evin %10 u dışında nakit ödemem gereken bir şey var mı?
- bir dae sizce bu krediyi 10 yıllık mı çekmek mantıklı yoksa 15 yıllık mı? Bana 15 yıllık daha mantıklı geliyor hazır kredi faiz oranları bu kadar düşmüşken?

Ev 300 bin tl ise max yüzde seksenine kredi çıkar o da çok zor evin temiz ve iyi olması gerekli.Tahmini 200 bin tl çıkar.Bizim ev 410 bin tl fiyat biçtik 350 bin tl kredi çıktı

  • shredd  (05.06.20 22:52:00)
Banka hayat sigortası zorunlu koşuyor anladığım kadarıyla kredi çeken ölürse filan diye. bide onun masrafı var

-İlk sordugun soru nasıl işliyor bilmiyorum ama maximum 270 civarı kredi verirler gibi geliyor. 300bin civarına ev almayı düşünüyorsan 30-50 bin civarı para şart gibi

- 300bin kredi çekince 10yıl 15 yıl arası 90bin daha fazla faiz farkı oluyor arada , ödeme 3780 den 3000e düşüyor . 780 cok bir para değil 90bin ve 5yıl için değmez gibi geliyor bana. Ben olsam10 yıl seçerdim ama sen 10yıl sonra 3000 4000 cok bir para olmayacak hazır 15 yıl verirlerken alayım diyorsun anladığım kadarıyla
  • bnmzz  (06.06.20 00:24:47)
Bir de kredi çıkan tutar üzerinden emlak alım satım vergisi var. Onu bankadan daha düşük yazamazsın. O da bir maliyet kalemi.

  • conta  (06.06.20 15:59:31)