Ev Satışı Vergi

Merhabalar ; bir şey öğrenmek istiyorum.

Ben evimi satacağım ama herhangi bir vergi ödemem gerekir mi acaba? www.hesapkurdu.com bu sayfaya göre hesapladığımda bir şey çıkmıyor. Bu sayfa doğru mu hesaplıyordur acaba?

1 - Ben tapu mu kaybettim, evin değerini bilmiyorum. Aldığım fiyatı hatırlamıyorum. Bunu nereden öğrenebilirim? Tapuyu aradım ama söylemediler. Belediyenin rayiç bedeli mi uygulanır acaba?

2 - Ev için 120.000 TL kredi kullanmıştım, 210.000 TL ye satıyorum.

Yukarıda attığım hesaplama sitesine göre çok düşük rakamlarla hesaplamama rağmen vergi çıkmıyor dedi. Doğru mudur?

Evi aldığım fiyatı bilmediğim için en düşük rakamları yazarak bakmak istedim. 150 bin lira olsun, 120 bin lira faizlerle 135 bin lira kredi kullandım. 210 bin liraya sattığımı yazdığımda herhangi bir vergi çıkmaz yazıyor. Doğru mudur bu acaba?

Tapunuza e devletten ulaşabilirsiniz. Ama tutar vs yazıyor mudur bilmiyorum.

  • elorelia  (05.06.20 20:23:28)
e devlette yazmıyor , tapu gözüküyor ama yazmıyor

  • kostadilos  (05.06.20 20:37:59)
Belediye rayiş bedel biçtikten sonra evin değerinin yüzde 2si kadar alıcı, yüzde 2si kadar satıcı vergi ödeyecek.

  • antihero  (05.06.20 22:49:55)
yüzde 2 alıcı , satıcı ödenen tapu ücreti ondan bahsetmiyorum. değer artış kazanç vergisi

  • kostadilos  (05.06.20 22:56:22)
Aldığın fiyatı bilmen lazım hocam heaap için. Yıllık enflasyonu bu vergisen düşüyor. Yani aldığın fiyat+enflasyon sattığın fiyatta kar yoksa vergi yok.
Kaç sene olmuştu alalı?

  • adivar  (06.06.20 07:35:37)
2017 mart ayında aldım hocam. 150 bin TL ye aldıgımı var saysak, 200 bin TL ye saattıgımda 2020 de vergi cıkmıyor gozukuyor hocam hesaplama sitesinde.

150 bin TL diyorum cunku ev icin 120 bin TL kredi çektim, krediden fazladır herhalde o tutar diye düşündüm.

O hespalama sitesinde hiç kredi turarını yazmadan sadece 150 K ya aldıgımı ve 200 K ya sattıgımı yazınca 2017 den 2020 ye vergi cıkmaz diyoor. Sadece bu dogrumu emin olmak istiyorum
  • kostadilos  (06.06.20 11:28:01)
120 bin kredi çektiysen fazla harç ödememek adına 120 den çok fazla bir tutar yazılmamıştır tapuya.

Yanlışım yoksa ödenen faiz de düşülüyor, yani sen 120 bin kredi çektin ama geri ne ödedin mesela o da var?

Bu rakamlara çıkmaz vergi, rahat ol.
  • John Bloor  (06.06.20 11:58:18)
John hocam , şimdi şöyle yaptım. İnternette hesaplama aracına hiç krediyi karıştırmadan 120 bine aldıgımı yazdım. 200 e sattıgımı yazdım. 2017 den 2020 ye vergi cıkmadı. Doğrudur herhalde di mi? Tapu harcı zaten ödenecek ama satış için değer artış vergisi cıkmaz di mi?

  • kostadilos  (06.06.20 12:03:56)
3 senelik enflasyon farkı, ve vergiye tabi olmayan tutar düşülünce vergi çıkacak bir gelir kalmaz bu hesapla.

  • John Bloor  (06.06.20 12:48:17)
Anladım hocam. Endişe etmeme gerekyok o vakit değil mi

  • kostadilos  (06.06.20 13:38:22)
Hesap doğru

  • adivar  (06.06.20 14:34:24)