basit bir excel yardimi

c sütunundaki kayitlarin bazilarinin en basinda bir adet space var, onlari traslamak istiyorum. Nette su formül var ama yapamadim yardimci olabilecek olan var mi

=REPLACE(A2,1,FIND(LEFT(TRIM(A2),2),A2)-1,””)

(A lari C yaptim ama olmadi)

=TRIM(A1)

Bu tek başına yeterli

edit : ..olması lazım. Trim'i formül içinde kullanmışsın zaten. Metnin başında veya sonunda boşluk varsa siliyor. Yapmak istediğin bunun haricinde bir şey mi?

edit2 : netten bulduğun formülü yazan tiye almış bence. döndürüp dolaştırıp aynı sonucu veriyor.
  • IncredibleMau  (05.06.20 15:59:06 ~ 16:06:32)
cok tesekkürler

  • plastikposet  (05.06.20 16:17:03)
peki bir soru daha sorsam, tekrar baslik acmayayim.

mesela F,G,H kolonlarindaki bilgi tabloda baska yerlerde de varsa bunlari renklendirme sansimiz var mi. Olursa bayaa biri isim kolaylasacak zira 20k kayit var

edit: yani o satirdaki bu 3 kolonda da ayni bilgi varsa (2sinde ayni ama 3. farkli olmaz)
  • plastikposet  (05.06.20 16:19:33 ~ 16:20:37)
ornek

monosnap.com

gazete gönderiyoruz öncelikle

posta parasi cok fazla oldugu icin ayni aileye iki tane yollamak cok mantiksiz.

eger soyisim, adres, numara ve postakodu tablonun baska yerinde geciyorsa bunlari renklendirip gerekirse manuel silmek istiyorum

mesela ahmet gumus istiklal cd no:4 34000 istanbul var sonra asagilarda baska bir kayit

nuriye gumus istiklal cd no:4 34000 istanbul

bunlar ayni evde yasiyorlar, bunlari bulmam gerekyior

yardimci olursaniz cok sevinirim
  • plastikposet  (05.06.20 16:40:48)
adreslere göre sort edersen gözle bile yakalayabilirsin ama bunun için data altında remove duplicate items gibi bir menü olacak.
ama abonelikse bunlar çat diye silmesin diye önce bir elle kontrol etmeni tavsiye ederim. bunu da en kolay adresi sort ederek yaparsın.

  • ozdek  (05.06.20 17:17:23)
adreslere gore sort biraz sorunlu zira ayni cadde olup da alakasiz cok yer var. Dedigim gibi renkli görebilsem cok iyi olurdu

  • plastikposet  (05.06.20 17:19:55)
eğer sen baktığında göremiyorsan excel de onu göremeyecektir..
verilerin aynı olması önemli.
burada ya verilerinle oynayacaksın ya da elle yapacaksın. yani adresleri standart bir formata bağlaman lazım. ondan sonra hepsini yakalarsın.
  • ozdek  (05.06.20 17:30:09)
söyle bir kod buldum muhtemelen isime yarayacak düzenleme konusunda yardimci olabilecek olan avr mi?

Sub Tekrarsiz()

Range("A2:I" & Cells(Rows.Count, 1).End(3).Row).RemoveDuplicates Columns:=Array(1, 3)

End Sub
  • plastikposet  (05.06.20 17:44:17)
başka bir sütunda eşleştiği vakit renklenmesini istediğiniz sütunları birleştirin.
" =soyisim&adres&numara&postakodu "

sonra koşullu biçimlendirme yapıp birbirinin aynısı olan hücreleri renklendirme seçeneğini seçin.

birbirinin tamamen aynısı olmayıp da benzer hücreleri bulmak için vba yazmanız gerekecek. veya şöyle bir şey varmış:
www.microsoft.com
  • anonim yazar  (05.06.20 17:46:25)
Türkiye'de kullanılan adres formatı malesef dijitalde kolayca ayrıştırılacak şekilde değil. Örneğin mah mh mahalle mahallesi.. mahalle en başta da, cadde bilgisinden sonra da yazılabiliyor. Çok düzensiz olduğu için senin durumda F sütunu hiçbir işine yaramayacak. Daha pratik bir çözüm; örneğin L sütununa soyadı&daireno&binano gibi benzersiz olma ihtimali yüksek bir birleştirilmiş metin oluşturabilirsin. Bu durumda tekrarlayan satırlar "büyük ihtimal" aynı dairede oturan farklı aile bireylerine işaret edecek.

edit : @anonim yazar'da benzer bir şey yazmış, şimdi fark ettim.
  • IncredibleMau  (05.06.20 18:43:09 ~ 06.06.20 08:45:30)
son 2 cevap çözüm oldu mu?

  • ozdek  (06.06.20 02:30:14)