Elektrik ve su bağlatma

Merhaba arkadaşlar,
Sıfır bir daireye hiç ev sahibi girmeden direkt kiracı alınacak. Bu durumda elektrik ve su abonelikleri ilk kez alınacağı için önceden ev sahibinin bir başvuru yapması gerekiyor mu? Yoksa kiracı ilk başvuruları yapıp aboneliği başlatabilir mi?

yazacaklarım, kiracı olarak gittiğim elektrik bayisinde sıra beklerken duvarda ki yazıları okuduğum sırada aklımda kalanlar;

ilk önce elektrik açtırmanız gerekiyor. daha sonra gelen kişi abonelik alacak. yani elektrik açtırmak başka işlem abonelik almak başka işlem ikisine ayrı para alıyorlar. büyük ihtimalle su da böyledir.
  • belkider  (04.06.20 23:40:17)
müteahhit elektrik ve su projesini işletip ilk ücretini ev sahibi adına yatırması gerekli. sizin de kira sözleşmesi, tapu, numarataj, dask ile gidip ilk abonelik sözleşmesini yapmanız gerekli.

edit: gazda da aynı gazı döşeyen firma projeyi bildirmeli, ilk ücret yatmalı. sonrasında gaz şirketinin istediği evraklar iletilip abonelik ücreti yatmalı.
  • phonex  (05.06.20 01:12:01 ~ 01:13:32)
Elektrik, su ve doğalgaz aboneliğinde ilk bağlantıda mal sahibinin ödediği bir bağlantı ücreti var.

Başvuru yapılıp bu ücretleri yatırdıktan sonra kiracı depozitosunu yatırıp abonelikleri üzerine alır.

Tabi bunlar yeni yapılan binanın iskanı varsa, yoksa bir süre tüm bina ortak kullanır zaten.
  • John Bloor  (05.06.20 11:53:36)