8 Yıllık Kiracının Alması Gereken Depozito

Merhaba,

8 yıl önce 600*2=1200 TL 2 kira depozito vererek girdiğimiz evden çıkacağız. Güncel kira 1200 tl, bizim 2 kira üzerinden depozito mu almamız gerekiyor?

8 yıl önceki 600 tl olan kira şu an 1200 TL olduğuna göre bizim 2 kira depozito olarak 1200 TL iade almamız saçma olur; ancak kanunlarda ev sahibini koruyacak saçma bir yasa var..

Kanunda ev sahibi bu parayı bir hesaba yatırmalı, eğer hesapta faizle değerlenmişse o şekilde, değerlenmemişse de o günkü para yatar demişler.

Not: Kontratta "depozito 2 kira bedeli olarak alınmış ve 2 kira bedeli olarak iade edilecektir" yazıyor. Ama tabii kontrat 1 yıllık.

Teşekkürler

Edit: Yeni ev tutulduğu için son aylara sayamayacağız. Sözleşmeyi ekledim. Emlakçı 22.maddeyi eklerken bir bildiği vardı sanırım..

En rahatı son iki kirayı ödememek. Ama güncel kira ile depotizo almanız gerekiyor diye düşünüyorum.

  • allah yazdiysa bozsun  (03.06.20 21:48:46)
8 yıl önce kaç tl ise şimdi de odur. Yani 1200 almanız lazım. Bence 8 yıl oturduğunuz evden çıkarken 1200 liranın çok hesabını da yapmayın.

  • mg3929  (03.06.20 21:56:31)
Depozitonun güncellendigini duymadım. Ne kadar verdiyseniz o kadar alırsınız.

  • elorelia  (03.06.20 21:58:20)
8 yıllık kiraci olarak gecen ay yaşadım ayni durumu. Bayağı arastirdim herkes baska bir şey söyledi. Anladigim kadarıyla ağzı laf yapan kazanıyor. 1 kira depozitomuz icerdeydi, son ay kira vermedim. Vicdanim gram sızlamadı ve pişman da olmadım. Depozitoyu döviz ya da kontrata 1 kira karsiligi yazdirmak en iyi çözüm.

  • pass  (03.06.20 22:01:52)
Düşününce mantıklı olan şu aslında. Eve girerken iki aylık bir bedel ödemişsiniz. Şimdi çıkarken de iki aylık bedel alınmalı. Enflasyonda kiralar 600 liradan 1200 lira olmuş.

  • ruhen hastayim ben  (03.06.20 22:04:43)
ben de duymadım öyle bir şey. genelde bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için dolar ile depozito ödeyenler oluyor.

şöyle bir şey buldum ama kanun maddesi nedir bilmiyorum

Kira Depozito İadesi Güncel Kira İle Mi Olur, Yoksa İlk Kira Bedeli İle Mi? Bu konuda yaşanan sorunlardan biri de depozito enflasyon hesaplamasıdır. Depozitosunu Türk Lirası olarak veren ve uzun süredir kiracı olan kişilerin parası değer kaybına uğradığı için tartışma yaşanmaktadır. Yeni kanuna göre ev sahibi depozito tutarını bankaya yatırmakla zorunlu olup eğer bu paraya faiz işletmediyse yani vadesiz hesaba yatırdıysa ilk kira bedeli üzerinden ödeme yapar yani aldığı parayı iade eder. Ancak paraya faiz işletildiyse bu durumda söz konusu para faizi ile geri ödenmelidir.

Haberin Tamamı İçin: www.emlak365.com
  • burya  (03.06.20 22:13:52)
mantıken 2 aylık kirayı almanız gerekir tabii ki ama önemli olan kanunda ne yazdığı. o konuda fikrim yok. muhtemelen kanuna göre ne verdiysen onu alıyorsundur.

  • ahm1  (03.06.20 22:15:34 ~ 22:16:02)
Mantıken 2 aylık kira. Sonuçta yeni gelen kiracıdan da o 2 kira depozito alacak yine.

  • catch the arrow  (03.06.20 22:17:59)
kiracı çıkıp da "mantıken şöyle böyle olmalı" diyor. böyle bir olay yok. depozito ne kadar verildiyse o kadar geri alınır. dolar depozito olayı sırf bu değer kaybından kurtulmak için ortaya çıktı.

not: çok sayıda kontrat ile hem kira ödemiş ve hem kira kazanmış biri.
  • 507  (03.06.20 22:25:20)
kontratta ne yazıyorsa o.

  • argent dawn  (03.06.20 22:27:12)
yazılan rakam neyse o.

ben ev sahibi olarak sözleşme yaparken ek madde yazıp "bir kira karşılığı depozitoyu peşinen aldım. sözleşme sonunda depozitodan düşülecek masraf olmadığı sürece son kirayı ödemeden çıkacaktır." yazıyorum. bundan önceki kiracı para vermiş altın karşılığı yazmıştık. 2 kira depozito vermişti son 3 kirayı ödemeden çıkmıştı. (altının aşırı değerlenmesi) ev sahibi olarak tavsiyem ya kira karşılığı diye not düşürün ya da kanunlar elbette izin veriyorsa altın yahut döviz olarak depozito verin. ev sahibiniz insansa zaten 2 kirayı ödemeden çıkın der değilse yapabileceğiniz ne yazık ki bir şey yok.
  • phonex  (03.06.20 22:58:24 ~ 22:59:11)
D. Kiracının güvence vermesi

MADDE 342-Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmeyle kiracıya güvence verme borcu getirilmişse, bu güvence üç aylık kira bedelini aşamaz.

Güvence olarak para veya kıymetli evrak verilmesi kararlaştırılmışsa kiracı, kiraya verenin onayı olmaksızın çekilmemek üzere, parayı vadeli bir tasarruf hesabına yatırır, kıymetli evrakı ise bir bankaya depo eder. Banka, güvenceleri ancak iki tarafın rızasıyla veya icra takibinin kesinleşmesiyle ya da kesinleşmiş mahkeme kararına dayanarak geri verebilir.

Kiraya veren, kira sözleşmesinin sona ermesini izleyen üç ay içinde kiracıya karşı kira sözleşmesiyle ilgili bir dava açtığını veya icra ya da iflas yoluyla takibe giriştiğini bankaya yazılı olarak bildirmemişse banka, kiracının istemi üzerine güvenceyi geri vermekle yükümlüdür.

www.erdemakcay.av.tr
guvence-iadesi/
  • corneillus  (03.06.20 23:23:07 ~ 23:25:53)
8 yıllık kiracı iseniz bu uzun bir süre önce ev sahibiyle konuşun çünkü evde deformasyon hasar elbette vardır.Önce düzgünce anlaşmaya çalışın direkt kirayı içeride bırakma durumuna getirmeden olayları.

  • shredd  (04.06.20 00:23:37)
Ev sahibin senin paranın bekçiliğini mi yapacak? Kaç para verdiysen o kadar alırsın, türk lirası olarak.

  • Kahir ekseriyet  (04.06.20 00:52:43)
kac para verdiysen o kadar geri alirsin.

  • baldur2  (04.06.20 00:59:18)
2 kira verdiysen 2 kira alırsın budur. ben de kiracılarıma o şekilde davranıyorum ama coğu ev sahibi bunu kabul etmiyor çakallıklarına. siz diretin diretebildiğiniz kadar. ha bir de sen 1200 verdin kardeşim zaten diyen adam depozitonu da ödememek için bin bir türlü takla atar çünkü "son aylara sayamayacağız" demişsin.

  • bisorumvargaliba  (04.06.20 01:02:08)
Burada birim kira olduğuna göre, an it itibariyle kira bedeli ne kadarsa odur.

  • Unde bach canim  (04.06.20 01:45:13)