Önemli kişiler araştırması

>>Selam arkadaslar, karantinada her hafta bir kişinin hayatını inceliyorum ve bilgi topluyorum. Başarıları,özgeçmişi,dünyaya kattıkları vs. Süreç gayet keyifli ilerliyor. Edebiyat,sanat,bilim belki politika camiasından olabilir. Dünyada kalıcı izler bırakmış, alanında ikon sayılabilecek veya olmaya yaklaşmış kişilere yogunlasıyorum daha çok.

Şimdiye kadar incelediklerim: Albert Einstein, Nikola Tesla, Dostoyevski,Sigmund Freud,Salvador Dali,Newton, Simone De Beuavoir.

Şu aralar biraz tıkandım gibi. Sizden de güzel fikirler gelecektir eminim.8 hafta daha sürecek bu durum. 8 kişi daha lazım. Sizce kimleri ekleyebilirim listeye?

Alexander Fleming. Ortalama insan ömrüne kafadan +30 yıl eklemiştir muhtemelen.

  • angelus  (02.06.20 22:25:26)
dennis ritchie

  • alperz  (02.06.20 22:26:24)
(bkz: Lev Pontryagin) :))

ilginç bir hayat hikayesi var.
  • levpontryagin  (02.06.20 22:27:24)
Dünya tarihine yön veren en etkin 100 , kitabından da araştırabilirsin.

  • Erva  (02.06.20 22:40:45)
Marie Curie'siz o liste olmaz.

edit: Hasan Ali Yücel
  • fezagezgini  (02.06.20 22:43:28 ~ 03.06.20 00:02:18)
(bkz: robert capa) savaş fotoğrafçısı, dramatik bir hayatı olmuş
(bkz: lorenzo di medici) italyan rönesansının yükselişindeki temel şartların oluşmasını sağlamış ilerici ve sanat destekçisi bir devlet adamı. medici hanedanı ile beraber de incelenebilir.
(bkz: caravaggio) barok dönemin en önemlilerinden, ilgi çekici bir hayat hikayesi var
(bkz: john milton) ingiliz edebiyatının incelemeye değer şairi
(bkz: oliver cromwell) tartışmalı bir devrimci, ingiltere'nin politik tarihinde yaptıklarının etkisi uzun süre hissedilen adam
(bkz: thomas aquinas) filozof, teolog, din adamı. tarihteki din adamları arasında felsefe tarihine en fazla katkı yapmış kişi olduğunu düşünüyorum.
(bkz: marco polo) yukarıdakilerden daha jenerik ve bilinen bir isim ama incelemesi keyifli bir serüveni var
(bkz: edgar allan poe) hakkında az çok bilinen genel şeyler vardır ama derinlemesine inceleyince hayatını, en dramatik edebi karakterlerden biri
  • Bruce  (02.06.20 23:00:46 ~ 23:33:26)
atatürk? :)

rousseau, isaac newton, tolstoy.
  • tabudeviren  (02.06.20 23:01:26)
Alexander von Humboldt

  • sys coyg  (02.06.20 23:28:59)
Gottfried Wilhelm Leibniz
Carl Friedrich Gauss
Wolfgang Amadeus Mozart
  • rusalka  (02.06.20 23:39:30)
vincent van gogh

gandi

freud
  • bugisme  (03.06.20 00:14:18)
Naim Süleymanoğlu

  • since1907  (07.09.20 16:37:58)