yeni faiz oranlarıyla ev

gene de çok zor değil mi? bu siteden hesaplıyorum mesela 0,64'ten
www.hesapkurdu.com

15 yıl için 200.000 lik kredi 137 bin faiz yapıyor ve toplamda 337 bin oluyor.
aylık ödeme 1875 lira. yani öyle kira öder gibi ev sahibi olma durumu falan yok.
200 binlik eve kim 1800 lira kira veriyor? ben mi hesaplamada yanlış yapıyorum. ayda 1800 lira krediye verip ev alabilecek kaç babayiğit var bekar yaşayan? çift maaşlılar belki de tek çok zor diye düşünüyorum. acaba hesaplamada mı hata yapıyorum.
not istanbul için düşünmeyin anadolu için hesaplıyorum.

yok ekşide falan baya gaza geldi milllet kira öder gibi ev sahibi olunacak falan diye de. istanbulda zaten imkansız da anadolu için düşünmüştüm o da çok zor. peşinat kaç olmalı minimum? yüzde 10 diyorlar en az ama o da kurtarmaz gibi.

  • papuayenigine02561  (02.06.20 21:03:41)
200bin pesinatin varsa 200binde kredi ceker kira oder gibi ev sahibi olabilirsin ama pesinatin yoksa bir anlami yok :(

  • tahtakafa  (02.06.20 21:13:11)
Ev almak cebinde peşinatı olmayan için 0 faizle de mümkün değil ki. Toki dahi dar gelirli için konu yaptığında istediği bir peşinat var.

  • IncredibleMau  (02.06.20 21:24:30)
ev sahibi olmanın iki yolu var. miras kalır, buna hiç girmiyorum bile. ikincisiyse paranı biriktirir biriken paranla bir baraka alabileceğini düşünüp evlere bakmaya başlarsın, ardından ulan ben 2 sene kredi öderim der daha iyi evlere bakar ve birini beğenip 2 sene kredi ödersin. ben direk böyle yaptım, parama alabileceğim tek bir güzel ev yoktu olanda problemliydi veya mesafe olarak dağ/bayırdı. beğendim bir ev konuştum müteahhitle çektim evin 5/1'i kadar kredi oturuyorum. hayalimdeki ev mi? iki terasım mükemmel bir manzaram ve 100m ötemde bir metro istasyonu var.

not: kredim 60 ay olsaydı, gelecek kira krediyi ödüyordu.
  • dirildimde geldim  (02.06.20 21:35:29 ~ 21:39:06)
15 yıl kredi mi ödenir? kredi işi bence max. 5 yılla falan mantıklı hale geliyor.

  • jelly bear  (02.06.20 21:35:45)
4-5 yıl sonra o taksit koymamaya başlar.

  • catch the arrow  (02.06.20 21:45:36)
enflasyonun yüksek olduğu ortamlarda mantıklı. ben o hesabı yaptım, 200 bin kredi çekip aldığım evi 1000-1200 tl arası kiraya verebiliyorum (lokasyon bursa görükle-öğrenci memleketi her daim kiracı var). şimdi diyelim evi aldım en kötü 1000 tl ye kiraya verdim 800 lira cebimden çıkacak, ayda 800 bana koymaz çok şükür yeterince kazanıyorum ama esas nokta muhtemelen bir kaç sene sonra o kira zaten 1500-1600 seviyelerine çıkacak. max 5 sene içinde sadece evin kirası ile krediyi ödeyebileceğim hatta üstüne bana para kalacak. 15 sene sonra havadan evim oldu, ne yaptım taş attım kolum mu yoruldu. max 5 sene aylık 800 cebimden çıktı. 800*12*5=48 bin tl ödedim 5 sene içinde o da maximum, muhtemelen daha kısa sürede evin kirası 1800 seviyesinde olacak zaten. emekliliğimde fazladan evim oldu :) bana 400 bin kredi verseler 2 tane hemen alırım ama bir kişi en fazla 1 ev için kredi çekebiliyor. işin özeti bu kredi cebinde hali hazırda parası, iyi bir geliri olan, oturacak eve ihtiyacı olmayanlar için. zaten devletin de ihtiyaç sahipleri ev sahibi olsun diye bir derdi yok birincil amaç inşaat sektörü dönsün bir şekilde.

  • zikardo  (02.06.20 21:48:33)
  • otopsicocugu  (02.06.20 23:08:59)