sıfır km araba tavsiyesi (clio, i20, c3, micra, swift, yaris)

140-145 bin tl bandında yarışan, aşağıdaki araçlardan hangisini önerirsiniz ve neden?

yeni clio
joy 1.0 tce x-tronic 100 bg
144.700

swift
1.2 gl at
143.900

yaris
1.5 fun special multidrive s
143.900

c3
shıne sx edıtıon 1.2 puretech 110 s&s eat6 tam otomatik
148.000

i20
1.4 mpı 4 ileri otomatik jump (benzinli)
141.930

micra
1.0 ıg-t 100 cvt tekna
142.500

150 bin üstüne çıkıldığında corsa, astra sedan, polo gibi alternatifler de versus'a dahil oluyor.

yeni corsa
1.2 benzinli at-8 100 hp
154.800

astra sedan
1.4 benzinli at-6 140 hp
156.800

polo
polo 1.0 tsı 95 ps comfortline dsg
151.700

yeni evli bir çiftiz, ilk arabamız olacak. ikimizin de kullanabilmesi için otomatik vites istiyoruz. yakında çocuk olunca da bizi maddi manevi zorlamayacak, ekonomik anlamda ağlatmayacak, uzun yıllar kullanabileceğimiz bir araba arıyoruz.

not: modelleri ve fiyatları websitelerinden aldım. aralarında otomatik vitesli olmayan ya da ciddi motor ve sistem farkı olan alternatifler olabilir, çok anlamıyorum vurun ama öldürmeyin.

edit:

artılarıyla eksileriyle enine boyuna değerlendirdim, tercihimiz %90 yeni clio olacak gibi görünüyor.

tercih sebepleri güvenlik (euroncap puanları "güvenli" denen birçok rakibine göre şaşırtıcı derecede iyi), iç hacim ve bagaj hacmi, yakıt ekonomisi, modelin pazar payındaki yeri ve satış sonrası ağı oldu.

herkese öneri ve fikirleri için teşekkürler.

Merhaba,

Bu listede yok ama Seat Ibiza öneririm.

IBIZA 1.0 EcoTSI 115 HP DSG S&S Style - 142.000 tl (Otomatik Benzinli)

Düz vites de olur dersen Seat Leon 151.500 tl

Listede olanlardan kesinlikle almayacaklarım:
Swift - Çünkü piyasası zayıf. Kolay satamazsın.
Clio - Çünkü Renault. Başka söze gerek yok.
  • himmet dayi  (02.06.20 14:28:46 ~ 14:30:48)
Hocam benzer durumda yurtdışında olan biri olarak;
Eger planiniz arabayi uzun süre tutmak ise ve Türkiye'deki milyonlar gibi 3 senede bir araba değiştirmeyecekseniz ikinci eli var mi yok mu kasmayin. Bir arabayi uzun sure kullanmak her zaman 3 senede bir yenilemekten ucuza gelecektir, yeterki bakimini yapin.

Bu dedikleriniz icinde, yurtdışı verilerinde dayanıklı ve güvenilir olarak geçen araclar suzuki swift, hyundai i20 ve toyota yaris. Burada mantik ya az ariza cikarmasi ya da cikan arizanin kolay/ucuz çözülmesi. Bunlari reliability index gibi sitelerden bakabilirsiniz.

Ama ic dizayni, bagaj vs dedin mi daha iyi tercihler var. Ama dedigim gibi amaciniz bir arabayi uzun süre tutmaksa benim arastirmalarima göre daha cok asya modellerine donmek lazim.
Bu arada kia rio da dusunebilirsiniz, Avrupa'da 7 yil garantili ama anladığım Türkiye'de 5 yil. Gene de uzun süre arabayi tutmak isteyen biri icin düşünülebilir.

Bir diger konu da swift ve yarisin bagajlari yetmeyebilir uzun süre kullanim icin. Sanki i20 ve rio bu açıdan daha iyi ve gene garantileri sayesinde güvenilir.

Motor ve otomatik konusunda yorumum yok cunku bahsettiginiz motorlar genelde burada yok.
  • logisticsmanager  (02.06.20 14:37:16)
vay babam vay, bu arabalar 150bin he mi? 2018 yazinda a180'imi 100bin'e iyi sattim diye dusunuyordum.

sifir araba ihtiyaciniz neden var bilmiyorum, tercih meselesi tabii. ama ayni araclarin 1-2 yasinda olanlari tahminim 10-20bin oynar. ben turkiye'ye geldigimde en son clio kiraladim, ic design e malzeme kalitesi biraz tirt, ama iyi gidiyor
  • try again fail again fail better  (02.06.20 14:37:27 ~ 14:40:40)
Çocuk gelecekse bagaj önemli. Bu araçlar memnun etmez. Gerçi yeni clio golften bile büyük bagajla geliyor ama şansınız varsa c sınıfına yönelin.

  • bahoho  (02.06.20 14:39:23)
hacı fiyatları görünce resmen çenem masaya düştü. hayretler içindeyim. 150 bin clio'ya vereceğime 4-5 yaşında taş gibi ikinci el araba alırım ben.

  • duster  (02.06.20 14:41:31)
+bu arada herkesin dediği gibi; sifir almak yerine ikinci el almak daha iyi. Yani Türkiye'de emin değilim çünkü fiyatlar sacmalamis halde ama Avrupa'da sifir araba ilk iki yilda ciddi deger kaybı yasiyor bu sebepten ben de 2018-2019 bakiyorum genelde.

Size tavsiyem, hem guvenilir olmasi acisindan, galeri vs degil direkt firmalarin kendi ikinci el ağından, hala garantisi devam eden bir kia, hyundai gibi markalara bakmaniz.hem rio hem i20 sizi bagaj olarak uzmez ve garantisi de kafanizin rahat olmasini sağlar.
Ya da toyoto corolla; bahsettiginiz fiyatlara dizel 2018 otomatik corolla buldum (bilmiyorum normal mi) ama toyota Corolla dünyada dayanikli denilince akla gelen ilk araba gibi bir sey acikcasi.
  • logisticsmanager  (02.06.20 15:06:00)
Çocuk olacaksa bagaj önemli aralarında en iyi bagaj astra sedanda. 1.4 turbo biraz fazla yakar ama sürüşü güzel. Diğer araçların bagajı ile arasında büyük fark var. Iç hacimde öyle. Ilk arabanız olacaksa ikinci el daha mantıklı sorun olsa için daha az yanar :).

  • Topalordek  (02.06.20 15:21:26)
astra sedan asla almazdım, 7-8 yıllık kasa. yeni corsayı tercih ederdim kesinlikle güncel güncel uzun süre binersiniz ya da ibiza.

sıfır şart değilse ikinci el astra k kasa, hatchback versiyonu yani 2017 -18 bulunabilir gibi temiz.
  • garavel  (02.06.20 16:05:27)
C3'te eat6 olduğunu bilmiyordum, eat6 varsa onu alın; yoksa Yaris alın çünkü onda cvt ve Toyota kalitesi var. Diğer yanıtların aksine o parayı verebilecekseniz sıfır almanızı ve oldukça uzun bir süre satmadan kullanmanızı öneriyorum.

  • grgn  (02.06.20 19:15:16)
Sıralamam Astra, Polo, c3 olurdu.

  • mutlu yillar sana  (02.06.20 20:38:27)
Hocam bu arabaları zamanında deliler gibi araştırmış, her deliğe girmiş sorup soruşturmuş, ekşi’deki tüm kullanıcı entry’lerini hatmetmiş, ustalarla görüşmüş, Facebook gruplarında sinsi sinsi insanlara araba sormuş biri olarak, Yaris diyorum. Neden? Hem ikinci el piyasası var, sağlam olduklarını bildikleri için bu arabaya yöneliyorlar, hem de arıza çıkarma ihtimali düşük arabalar.

Peki ben ne yaptım? C3 aldım... elimdeki para o kadardı çünkü... ( ikinci el )

Not: polo’yu araştırmamıştım param yetmediği için :)
  • kırmızıayakkabılıgargamel  (02.06.20 22:40:18)
@kirmiziayakkabiligargamel yaris onun iki ufak kardesi.a
Aygo, yaris, auris, corolla.

  • logisticsmanager  (02.06.20 22:56:00)
@logistic evet haklısınız, ben hepsini birbirine kattım.

Benim araştırmalarıma göre Yaris en iyisiydi, onun abisi Auris’ti. Auris de güzeldi ama pahalıydı.
  • kırmızıayakkabılıgargamel  (02.06.20 23:01:03)
artılarıyla eksileriyle enine boyuna değerlendirdim, tercihimiz %90 yeni clio olacak gibi görünüyor.

tercih sebepleri güvenlik (euroncap puanları "güvenli" denen birçok rakibine göre şaşırtıcı derecede iyi), iç hacim ve bagaj hacmi, yakıt ekonomisi, modelin pazar payındaki yeri ve satış sonrası ağı oldu.

herkese öneri ve fikirleri için teşekkürler.
  • cemal okuryazar  (08.06.20 14:43:36 ~ 14:56:12)