[]

hissesini aldığınız şirkete nasıl karar veriyorsunuz?

borsada uzun bir süredir varım ancak sadece çok iyi bildiğim 1-2 şirketin hissesini alıyorum. diğer şirketler nedir ne yapar neden değeri artar hem bilmiyorum hem diğer hisse alanlar nasıl biliyor anlamıyorum.

gerçekten şirketleri çok mu iyi tanıyorlar? nerden takip ediyorlar?

siz nasıl karar veriyorsunuz? şirketi nasıl seçiyorsunuz?

 
derinhisse
bu adamı takip ediyorum

  • vurursagololur  (01.06.20 17:15:44) 
Ekşi sözlükte görmüştüm. Beş tane kağıt parçasına rastgele hisse kodu yaz, bir tane seç. Temel analizle aynı sonucu verir diyordu. Şakaydı tabi ama bence bist için çok mantıklı. Ben bist30 dan sağlam bir portföy yaptım. Biraz paraya da at yarışı gibi rastgele oynuyorum. Çok kaba teknik analiz yapıp ona göre de tabi.

Twitter da hisse adı verenlere güvenme. Onlar için sen keriz olacaksın başka bir şey değil. Birisinin önceden aldığı hisseyi yükseltmek için girmek ponzi başka bir şey değil.
  • catch the arrow  (01.06.20 18:44:33) 
kendiniz seçin. kendi aklınızla seçin. şuradan duydum şuradan okudum derseniz manipülatörlere oyuncak olmuşsunuzdur.

kendi akılları olsa kendileri oynar yarın da elon musk'a rakip olacak bir şirket açarlar. öyle bir şey görmüyorum yıllardır. demek ki hep manipülasyon.

bu adamların oyuncağı olmayın. isim verenlere bile şüpheyle bakın. öyle bir dünya yok.
  • ozdek  (01.06.20 18:59:09) 
Önsezilerimi kullanıyorum ben. Banka önerilerinin nerdeyse tersini yapıyorum. Kırmızım yok.


  • Sellim  (01.06.20 20:43:20) 
oha derinhisse denmiş, dolandırıcılardan uzak durun


  • nuisance  (01.06.20 21:08:59) 
Benim mantık şu:

Bir şirketin değeri nasıl hesaplanır? O şirketin sonsuza giden şekilde nakit akışı hesaplanır, beklenen getiri oranı ile bugüne getirilir. Yani şirketin değerli olması için, hızlı büyümesi, buna karşılık riskinin az olması gerekir. Buna göre bir şirketin makul fiyatta alınması için ROI yüksek olacak, tahmin edilen kar büyümesi yüksek olacak, beta düşük olacak, geleceğe yönelik PE'si düşük olacak.

Buna göre screener de tarama yapıyorum. Çıkan hisselerden kafama yatanı alıyorum.
  • maxim gorki  (01.06.20 21:45:25) 
Grafiğine bakarak tabiki


  • sta  (02.06.20 09:09:06) 
ben daha yeni başladım.
belli 5-6 farklı firma bulundurup bir kısmının kaybetmeyi göze aldığım ufak heyecanlara ayırırken diğerlerini belli bir sektöre ve o sektörde isim yapmış firmalara ayıyorum/ayırmaya başladım.

  • biseysorcaktim  (02.06.20 09:19:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.