Ne bulursa kemiren yavru

Kedilerimi goturdugum veteriner hekime bırakmış birisi sahiplensin diye, kaç aylık bilmiyorum daha çocuk işte.

Ne bulursa kemiriyor, üzerindeki kıyafet, parmak, hali kenarı kablo yani ağzına sigan ne aklınıza geliyorsa. Bir sürü kedi büyüttüm hiç böylesini görmemiştim.

Lastik top sactim bir sürü eve hem oynasın hem kemirsin diye de, başka şeylerden bir aşamaya kadar uzak tutuyor.

Neyse, soru şu, elektrik kablosu da kemiriyor, vereceği zarar neyse de ölmesin bu, çünkü sürekli de oradan oraya koşturuyor sürekli gozetemiyorum.

Nasıl engelleyebilirim ya da azaltabilirim bu kemirme açlığını?

Dişleri mi kaşınıyor acaba?

Kablolar için mekanik çözüm
www.denizdukkani.com

Ötesini bilemedim.
  • buff  (01.06.20 00:43:02)
Ben de öyle düşündüm de bütün gün de kemirilmez ki nasıl bir kaşıntı acaba.

Kablolar fazla ama linkteki şeyler yine de ise yarayabilir teşekkürler.
  • encokbenisevinnolur  (01.06.20 00:44:40)
çocukluk davranışları genelde yetişkinlikte kaybolur ama bazen de kalıyor.
bir de bu kadar ısrarlı kemiriyor olması psikolojik olduğunu düşündürdü bana.
kediler çok kolay obsesyon sahibi olabilen hayvanlar.

benim deneyimlerime göre kedileri "engellemek" mümkün olmuyor, daha çok sarıyorlar.
yapabileceğiniz en mantıklı şey, o kemirmeye başladığında aklını dağıtmak.
mesela olta oyuncaklardan alın ve oyuncakla aklını dağıtın, kemirmeyi bırakıp gelip sizle oynasın.
sevdiği bir yaş mama verin, arada bir onunla aklını dağıtın.

ya da gidip sevin, kendiniz oynayın ama kemirdiği şeyi ağzından çekerek değil.
sizle oynarken kendi bıraksın.
ağzından çektiğiniz şeyi av olarak niteleyip daha çok saldırıyorlar çünkü.
yani aklını dağıtmak işe yarayabilir.

ayrıca sürekli kemirdiği şeylere ya da yerlere onu cezalandırarak değil, yani kemirdiği anda gidip müdahale ederek değil (inat edebilir çünkü), kendiliğinden kötü kokuyormuş gibi bir etki yaratmak için sirke, kolonya, ağır parfüm, oda spreyi tarzı şeyler sıkın.
yani onun gözünün önünde, o kemirirken değil, uyurken gidin kokuya boğun sürekli kemirdiği yerleri.
kendiliğinden rahatsız olsun.
bu da işe yarayabilir.

geceleri başına bir iş gelmesin diye engel olmak için de bir yere/odaya izole etmeye alıştırabilirsiniz.
başka çare yok pek.
  • blatta hiberna  (01.06.20 01:00:31 ~ 01:01:14)
buff in verdiği linkteki koruyucunun gözeneklerinden dişlerini yine de geçirebilir. Bence kablo spirali daha iyi olur.

  • Barbaros59  (01.06.20 01:07:05)
Kemirdiği yerlere sevmediği bir koku sürün (sirke veya mentollü kokular olabilir sanki). bir de belki topla oynamayı sevmiyordur, benim sıpalardan biri en çok biber, fasulye gibi uzun sebzelerle oynamayı seviyor. aşırdığı fasulyeyle yatıyor, kalkıyor, saklıyor, almayalım diye. :)

  • neskafefincanindaturkkahvesi  (01.06.20 01:08:03)
Veterinere iade et vazgeçiremezsin, huylu kedi huyundan vazgeçmiyor. Alışmadan ver gitsin, başka kedilerin de varmış zaten ne uğraşcan. Verdiği zarar neyse de diye bişi yok ayrıca kendini kandırma, tv kablosunu kemirse bugün ne biçim masraf çıkar, ani elektrik gitmesi durumu gibi tv’nin yanma ihtimali bile olabilir, bi laptop şarj adaptörü dünya para deli misin divane misin anlamadım ki.

  • giselle  (01.06.20 01:21:56)
Zarar verse çok masraf çıkaracak şeyler açıkta değil, onlara ellesmedi hiç, ondan zararı neyse diyorum.

  • encokbenisevinnolur  (01.06.20 01:25:03)
bu konuyla ilgili hiç veterinerle görüştün mü? bunun dışında kedi davranışlarını araştıran türlü insanlar var, belki onlar bir fikir beyan edebilir. ama bana göre dişleriyle veya başka bir şeyle ilgili bi sıkıntı var. görünüşte sorun var mı?

@giselle
umarım trollsündür, değilsen de git ailene sarıl.
  • allineed  (01.06.20 15:51:24)