mouse u kac parmakla kullaniyorsunuz? 2 mi 3 mü? yoksa 4 mü?

yine güzel bir soruyla karsinizdayim.

mouse kullanirken nasil kullaniyorsunuz?

saglaklar icin, isaret parmagi sol tus, orta parmak sag tus mu? yoksa isaret parmagi sol tus, orta parmak ortadaki tekerlek(wheel), yüzük parmagi sag tus mu?

2 parmak. işaret parmağı solda orta parmak sağ tuş. orta tuşa basılacaksa işaret parmağı.

benim farede ekstra tuşlar var. onlar için baş parmak
  • efruz  (31.05.20 18:40:12)
Tekeri kullanırken orta parmağın da biraz sağa gidecek, sabit tutmayacaksın orta parmağı

  • efruz  (31.05.20 18:43:41)
2 parmak. işaret parmağı sol tık ve tekerlek. orta parmak sağ tık.

solağım ama fareyi sağ elle kullanıyorum. elime ilk öyle vermişler küçükken.
  • fezagezgini  (31.05.20 18:43:47 ~ 18:44:31)
1 - Orta parmak hakimiyeti işaret parmağı gibi rahat olmaz.
2 - Dört parmak orta parmağa doğru eğimli olacağı için içeri hareket dışarı harekete kıyasla daha kolay.

O yüzden orta parmak sadece sağ click yapmalı. Pandik atmak dışında hiçbir kullanım alanı olmayan bu parmağa sağ click vazifesi fazla bile.
  • IncredibleMau  (31.05.20 19:37:26)

hem sol tiklama hem scroll gerektiren bir durumum olmadigi icin orta parmaga bunu hic ogretmeye calismadim. kaldi ki mouse kullanmaya scrollsuz mouse ile basladim ve dolayisiyla bu sekilde gelisti her sey. bilemedik, bir gun tekerli mouse cikacagini...

edit: basparmagim ve yuzuk parmagimi da yabana atmamak lazim, mouse'u tutmadan kullanamam :)
  • yoggi  (31.05.20 20:00:19 ~ 20:10:00)
ben solağım ve solda kullanamıyorum mouse'u. sağ işaret parmağı sol tuş,orta parmak sağ tuş. tekerlek orta parmak.

  • matilda  (31.05.20 20:47:55 ~ 20:48:30)
işaret parmağı sol tuş ve tekerlek, orta parmak sağ tuş üzerinde.

dikey mouse'um var bi tane. arada bir onu kullanırsam baş parmak ile önceki-sonraki sayfa tuşu.
  • biseysorcaktim  (31.05.20 20:57:04)
2. işaret parmağı sol tuş ve teker. orta parmak sağ tuş.

  • inheritance  (31.05.20 22:25:10)
işaret parmağı sol tuş, gerektiğinde orta tuş ve tekerlek. orta parmak sağ tuş.

hem tıklama hem scroll yapmam gerekiyorsa (upuzun bir pdf dosyasını seçeceksem mesela) sadece sol tuşa basılı tutup mouse'u sayfanın altına getirmek yetmiyor, çok yavaş ilerliyor. o zaman işaret parmakla sol tuşa basılı tutup orta parmakla scroll.

baş ve serçe parmağımın orada tuş yok. onlar da mouse'u yanlardan kavrayıp sağa sola hareket ettirmeye yarıyor.

yüzük parmak çoğunlukla işlevsiz, kimi zaman serçe parmakla ortak tutuyorlar mouse'u.
  • kibritsuyu  (31.05.20 23:02:57 ~ 23:07:09)
işaret parmağı sol tuş ve tekerlek, orta parmak sağ tuş.

şimdiye kadar yüzük parmağımla mouse'a tıklamışlığım yoktu, sayende denemek için yaptım ama acayip zor oldu :D
  • chezidek  (01.06.20 01:53:15)
İşaret Parmağı: Sol tık

Orta Parmak: Standart olarak tekerleğin üzerinde duruyor. Tekerle ve sağ tık kullanımı.

yüzük ve serçe parmağımı kullanmayı hiç sevmiyorum. İşaret ve orta parmak yetiyor.

edit: işaret parmağıyla tekerlek kullanan amma çok kişi varmış, çok tuhaf geldi :)

onun dışında yüzük pamağıyla sağ tık yapmayı denedim. O da aşırı kullanışsız geldi. İnsanların çok farklı alışkanlıkları oluyor cidden :d
  • nundu  (01.06.20 05:47:57 ~ 05:51:05)
Oyuncu mouse'u kullandığımdan sağ elle 3 parmak kullanıyorum.

1. Başparmak : Mouse'un sol yanındaki kısayol tuşlarını kullanıyor. Ofis işlerinde kes, kopyala, yapıştır, tümünü seç işlevleri aktif.

2. İşaret parmağı : Sol tık, dpi ayarı, tekerlek çevirme, tekerlek tıklama/tekerlek sağa sola yatırma. Tekerlek yatırmalara sayfa ileri/geri özellikleri atanmış durumda.

3. Orta Parmak : Sağ tık.

cdn.shopify.com
  • kimlanbu  (01.06.20 11:25:41)
2.

manuel vites araba gibi dusun.
  • baldur2  (01.06.20 11:27:01)