Ağaç aşıları nasıl çalışıyor?

Farklı ağaçları birbirine aşılayınca bu aşı masıl tutuyor? hayvanlardaki gibi doku uyuşmaması gibi bir durum neden oluşmuyor?

Bir de 2 faklı meyveyi bile aşılayabiliyorlar. Peki bu hibrit meyve nasıl oluşuyor? Sonuçta sadece dal ekliyorlar, her 2 dal birbirini nasıl etkiliyor da hibrit meyve oluşuyor? Bunlar arasında daldaki kılcal damarlar haricinde hiçbir bağlantı yok bildiğim kadarıyla.

(bkz: Poliploitlik)

  • helenart  (30.05.20 18:52:16)
bu asilama ile aynı degil ama neyse tesekkurler

  • Mehmet Ersoz  (31.05.20 13:05:02)
Bildiklerimi yazayım, öncelikle aşıyı yapmak için o meyveye uygun anaç olması lazım. Kiraz aşılanacaksa kiraza uygun anaç olmalı mesela, yoksa vişneye de aşılanır ama meyve verir mi verirse nasıl bir melez olur bilmiyorum.

Hibrit (melez) meselesi de her meyve/ağaçta değil de bazılarında oluyor sanırım, mesela ayva ile armutu aşılayınca "deveci armutu" denilen tür oluyor. Mutlaka başka melezler de vardır.
  • John Bloor  (01.06.20 15:30:16)