Çamaşır makinesi alacağız ne alalım?

merhabalar, anne evine çamaşır makinesi alacağız fakat ne model bilgimiz var ne de özellik. en son çamaşır makinesini 27 sene önce almıştık çatır çatır çalışıyordu ama son 1 aydır arada tekler oldu. en son geçen gün sigortaları attırınca artık yeni bir makine almanın zamanı geldi dedik.

eski makinemiz arçelikti. yenisinde regal, vestel gibi markalardan uzak duracağız sanırım araştırdığım kadarıyla önerilmiyorlar. en azından 10-20 sene gidecek bir makine olsa çok güzel olur. devir olayını pek anlamıyorum ama annem tizi biri temiz yıkasın ister makine, yeri geldiğinde yorgan atar yeri geldiğinde uyku seti atar içine. sanırım en az 9 kilo falan yıkamalı bu nedenle. kurutma özelliği olmasına gerek yok ama 500-600 lira fark ediyorsa kurutma özelliği de ekleyebiliriz.

bütçe: gönül ister ki maks 2.5e güzelini bulalım ama zor galiba. en fazla 3.5'a çıkabiliriz sanırım.

allahını seven üstüme link atsın.

Samsung WW90J5475FX A+++ 9KG

  • aids rakun  (27.05.20 21:48:13)
@rakun sizin modelle bunun arasında ne fark var?
www.hepsiburada.com

sizinki: www.hepsiburada.com

renk dışında tabi
  • golgi aygıtı  (27.05.20 21:52:09 ~ 21:52:38)
siemens WM06B061TR var bizde 3 yıldır çok memnunuz. çok güzel temizliyor.

  • theseachange  (27.05.20 21:54:27)
Siemens'in aynı özelliklerinde Profilo alabilirsin.

Fiyat olarak Siemens > Bosch > Profilo şeklindedir. Ancak bu üç marka birbirinin aynısı. Hiçbir kalite farkı yok. Aynı üretim bandında aynı malzemeler ile üretiliyorlar. Profilo en hesaplısı.
  • himmet dayi  (27.05.20 21:59:04 ~ 22:01:14)
siemens var evde. ama beko öneririm.

  • mikahakkinen  (27.05.20 22:09:37)
Soruya cevap değil ama 10-20 sen gidecek makine zor artık, onlar eskidendi. O bozulan makineniz işte öyleydi, gerçek Arçelik. Şimdikiler taş çatlasa 8-10 sene dayanır.

  • allahkitapwesli  (27.05.20 22:11:49)
Beko kullaniyoruz ben ve arkadaslarim yillardir, memnunuz. (Yurtdisindayiz, beko satiliyo burda cok)

  • kuehles blondes  (27.05.20 22:20:54)
Samsung almayin

  • m orak  (27.05.20 22:40:24)
LG aldım geçtiğimiz yaz 2.000 liraya.

Baya sağlam, tavsiye ederim.
  • aynabugusu  (27.05.20 22:42:55)
Hotpoint Ariston almistim bi 5 yil falan oluyordur hala canavar gibi calisiyor gram gurultu yok.

  • msb  (27.05.20 23:10:18)
Kasım ayinda aldim makine ve almadan da çok arastirdim.
Bir kere bunun pek bir markasi yok, electrolux alan arkadasim var 3. Senesinde ariza yapmis misal.

Tavsiyem bir kac kriter belirleyin;
Kg, enerji sarfiyati, dakika gostersin mi, kurutma olsun mu, kisa program/hassas program/yorgan yikama gibi programlar olsun mu, tuslar dokunmatik mi yoksa normal tus mu, kac db ses cikiyo vs diye bakin.
Marka kisminda onemli olan servis, ülkeye gore değişiyor bu o yüzden internette falan bakın.

Bu arada marka degil model onemli. Bir firmanin x modeli iyi ise y modeli de iyi olacak diye bir kaide yok. Onun tasarımında bir hata vardir ariza cikariyordur misal. Var böyle olaylar.

Bu arada bir tavsiyem de kesinlikle ürünü gidip bir mağazada gormeniz. Boyle cok beyaz esya eledik, tuslari dandik geldi, o dönen yer cok dandik plastikti, kapisi kötüydü vs derken cok eledik. Her ürünü elleye elleye aldik.

Bu arada siemens, bosch, profilo ayni ürünler demek de garip olmuş. Oyle bir yazilmis ki sanki uzerine marka yazip geçiyor yüz milyar euroluk firma bunu da kimse anlamiyor. Tabiki Türkiye'de uretilen urunlerde seat ibiza/wv polo benzerligi olabilir ama icindeki raflar ayni mi, disindaki lcd ayni mi, kompresör ayni mi vs diye gider.

Ürünlerin menseisine bakarak avrupada mi Türkiye'de mi üretildiğinden bakabilirsiniz. Bu fransa'da cok önemli çünkü insanlar avrupa dışında uretilmis urunleri sevmiyorlar, en basiti Türkiye'de üretilen renaultlara bile laf atiyorlar. Misal hemen baktim bir siemens Darty uzerinden; almanya, polonya, cin ve Türkiye üretim var. Demek ki en iyi ihtimal 4 farkli hattan gidiyor kısacası bütün siemens grubu kaliteli demek olmaz.
  • logisticsmanager  (27.05.20 23:37:33 ~ 28.05.20 00:09:36)
Bu arada artık 20 sene dayanacak araba bile yapmiyorlar, bırakın beyaz esya.
Teknoloji o kadar hizli ki su an odediginiz elektrik faturasini belki yariya dusurecek teknoloji bile olabilir 10 seneye. Bu sebepten 6-7 bile sikintisiz ciksa güzel yani.

Tahminen zamani geldiginde tamir etmek yenisini almaktan daha pahalı olacaktır.
  • logisticsmanager  (27.05.20 23:40:08)
Profilo tabii ki

  • Mistyimage  (28.05.20 03:57:31)
@logisticsmanager

hocam Siemens Bosch ve Profilo aynı fabrikada üretiliyor (BSH) bilmem bunu biliyor musun.

Temel olarak aslında dediğin doğru. Sadece logosu değişiyor denilebilir. Elbette tasarım farkları var. Ama onun dışında üretilirken kullanılan malzemelerin çoğu ortak. Ortak olmayanların da kalitesi birebir aynı. Aynı segment ürünlerden bahsediyorum tabii ki.

Vestel/Regal gibi bir ayrım yok mesela bu markalar arasında. Aradaki fiyat farkı marka değeri ile ilgili.
  • himmet dayi  (28.05.20 09:52:05 ~ 09:53:12)