bankanın daha çok paraya daha az faiz vermesi

bir bankada gördüm
0-250 bin tl %8
250-1 milyon tl %7
1 milyon üstüne % 6

filan diye gidiyor. benim bildiğim daha çok paraya daha fazla faiz verilir. bunun arkasındaki mantık nedir? bankalar para istemiyor mu?

bu istisnai bir durum ama bankalar mevduatı tabana yaymak ister. gelir dağılımının adil olması gibi düşün. böylece likidite yoğunlaşma riskini azaltır. tek bir kişi para çekmeye geldiğinde zorlanmamak için.
ama türk bankacılık sisteminde normalde bunlar biraz ütopik. mevduata hayvan gibi ihtiyaç duyarlar.
son zamanlarda aktif rasyosu gibi bir şey çıkardılar. kredi vermek zorundalar ya da mevduatı azaltmak, kredi vermemek batırmamak için mevduatı azaltmak küçülmek mantıklı gelmiş olabilir. bari mevduat azalacak büyükler gitsin istemişlerdir.
tahminen bu yabancı bir mevduat bankası.
  • yeahbutso  (27.05.20 12:02:28)
Onlar liste fiyatı, 1 milyon üstü parası olan insan şube ile çalışır, her ay teklif genelde.

  • atom karincanin torunu  (27.05.20 12:05:29)
yanlış bilgi. 100 bin üzerine paran varsa her banka daha yüksek faizi vermek konusunda seninle pazarlığa açıktır.

  • kanlakarisikyagmur  (27.05.20 12:15:19)