[]

ABD'deki banka hesabına TL göndermek

ABD'deki banka hesabına TL göndermek mümkün müdür?

ABD'deki belli başlı hangi bankalar buna izin veriyor?


 
Mumkundur. Gonderdiginiz hesaba dolar olarak gecer. Banka cevirir komisyon olur kesinti yapar vb. detaylar bankadan bankaya degisir.


  • tanaka  (25.05.20 11:52:58) 
@himmet dayi: Bank of America Türk Lirası'nı exchange ettiği para birimleri arasında göstermiyor. Papua Yeni Gine parası bile var ama TL yok. Çok ilginç geldi bana bu durum.

Türkiye'den ABD'ye para göndermem lazım ama parayı Türkiye'de USD yaparsam devlet %1'ini alıyor. Neden zaten vergisini ödediğim parayı dolara çevirirken tekrar vergi ödeyeyim, diye düşünüyorum.

1. "ABD'den TL ile Dolar alınamıyor" <- Bu doğruysa, evet, düşündüğüm şeyin bir anlamı olmaz.

2. "Türk bankalardan birinde yer alan Türk Lirasını ABD'de Dolar olarak çekebilirsin." <- Nasıl? Swift'ten bahsetmiyorsunuz sanırım?

3. "Bir de Türkiye'de piyasa kapalıyken yaparsan doları çok pahalıdan almış olursun." <- Bu dert değil, uygun saatte yaparım işlemi.
  • p133mmx  (25.05.20 11:55:54) 
@tanaka: Bu işlemi yapan bir ABD bankası söyleyebilir misiniz?


  • p133mmx  (25.05.20 11:57:01) 
o parayı tr'den abd'ye gönderme maliyetin %1'in çok çok üstünde olacak farkındasın değil mi?


  • sting  (25.05.20 13:01:14 ~ 13:01:37) 
@himmet dayi: Anladım. Teşekkürler.

@sting: Bu çoğu zaman doğru değil. Devletin aldığı vergi öyle az buz değil. Mesela Türkiye'de 10.000 USD almak için devlete 100 USD ödüyorsun. Swift için bankaya o kadar masraf ödemiyorsun.
  • p133mmx  (26.05.20 00:51:21 ~ 01:07:32) 
ben citibank kullanmistim. ama oluyor bir kac yil. burdaki citibank'e sormustum amerikadaki ile aranizda bir baglanti var mi diye. benim isime gelen bir baglantilari yoktu. ben de normal yurtdisi eft yaptim amerika'daki citibank'e. yaklasik 8000 dolar yatti o zamanki kurdan gonderdigim parayi cevirsem sanirim 8200~8300 civari yapardi. acil bir is oldugu icin de baska yollara bakmamistim o sire.


  • tanaka  (26.05.20 12:31:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.