[]

yurtdışından cihaz getiren satıcılar nasıl getirip satıyorlar?

özellikle xiaomi ve oneplus cihazları getirip imei ile satış yapıyorlar. 3-5 değil de bildiğiniz buzdolabı gibi 4-5 tane büyük kutular getirtip binlercesini satıyorlar. nasıl yapıyorlar bunu? içeri sokarken kayıt yaptırıp satacaz deyip kandırıyorlar mı yoksa el altından mı geliyor?
 
ithalat yoluyla getiriyorlar ve resmi olarak vergisini verip kayır ettiriyorlar. her zaman ve her ürün için geçerli bu zaten, anlamadığınız yer neresi tam olarak?


  • diffarentiationation  (24.05.20 17:50:35) 
Arkadaş telefoncuları soruyor. İthalat yoluyla getirmiyorlar, kaçak olarak Çin'den getiriyorlar. Büyük ihtimalle dediğiniz gibi kocaman kutularda gelmiyor, tek tek getiriyorlar. Arada takılanlar oluyordur tabiki ama genelde gümrük o kadar dikkatli olmadığı için birçoğu geçiyor.

Genel telefonlara imei atıyorlar daha sonra. Yasal imei kaydettirme olayı yok.
  • synthetic a priori  (24.05.20 17:58:24) 
@diffarentiationation yok hocam piyasa %99 öyle işliyor ama bu işi tamamen kendisi yapan da var. türkiye'de 3800'e satılan cihazı adam cihaz fiyatı + 25 dolar karla 2200'e bırakıyor.

@synthetic a priori yok hocam ya facebook'ta instagram'da 3-4 farklı yerde gördüm adam video çekmiş boyu kadar büyük kutular içleri full telefon falan. bulursam atarım buraya da.

hizliresim.com bahsettiğim şeyi buldum. adam kutu kutu getirmiş. başka bi yerde de vardı bu adam resmen tırla getirtmiş gibiydi. çok şaşırdım
  • avatar is back  (24.05.20 18:12:13) 
virüs muhabbetinden önce ırak'tan bin dolara 13-15 yaşında kız getiriyorlardı. telefon sokmak çok daha kolay ve ucuz.
zaten bu dorse dorse getirilen telefonlara bakarsanız neredeyse tamamı diyarbakır, urfa tarafındandır.

  • Efoody  (24.05.20 18:41:12) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.