[]

yazılım kod öğrenme

arkadaşlar yazılım üzerine bilgi edinmek istiyorum, gelir kaynağı olarak görmeyeceğim.

netkent diye kıbrıs'ta bir üniversite var, yazılım mühendisliği diye bir bölümü de var. uzaktan eğitimli işe yarar mı?
yoksa herhangi bir uzaktan eğitim kursuna mı gitsem yazılım için. fikirlere önerilere açığım. bu iş için para da harcayabilirim ama uzaktan eğitim kesinlikle olmalı halihazırda zaten kendi işimde çalışıyorum.

 
Selamlar,
Yazilim mühendisliği oldukça farklı olacaktır. Amaç nedir?
Mühendislik olunca teori çok olur. Pratik bir uygulama için programcılık yeter udemy bile iş görür ama mimari öğreneceğim algoritma öğreneceğim dersen (bahsettiğim algoritma basit algoritma mantığı değil) o zaman mühendislik gerekir.
  • kisa  (24.05.20 15:39:32) 
yazilim ogrenmek icin bi universiteye gitmene yada para harcamana gerek yok. internette binlerce ucretsiz cok kaliteli egitimler/kurslar/bloglar mevcut. madem profesyonel olarak da dusunmuyorsun bu kurslar ile basla. coursera yada udemy'den istedigin programlama dili ile ilgili baslangic kurslarindan basla


  • crucio  (24.05.20 17:08:34) 
@kısa konuya uzağım anlamak için soruyorum. şöyle diyebilir miyiz? inşaat ustası olmak için üni. okumaya gerek yok ama inşaat mühendisi olmak için gerek var. alaylı bir şekilde öğrenen google'da büyük bir projede yönetici kısmında çalışamaz değil mi? sonuçta direkt kod yazmaktan ziyade biraz daha bir inşaat gibi yapı tasarlıyor sonuçta. yanılıyor muyum?


  • black mamba  (24.05.20 17:37:15) 
"alaylı bir şekilde öğrenen google'da büyük bir projede yönetici kısmında çalışamaz değil mi? " bu soruna cevap vereyim. gayet de calisabilir ve calisiyorlar da. buyuk sirketler icin diploma onemli degil. mulakatlari gecebilen herkes ayni seviyede. gerisi sirket icinde yaptiklarinla alakali.


  • crucio  (24.05.20 19:13:23) 
Blackmamba dediğin doğru gibi ama crucio daha doğru.
Yabancı firmalar özellikle okula değil o ana kadar yaptığın işlere, online platformlardaki puanına, katkina, iştirak ettiğin projelere vs bakıyorlar.
Ama okul alegorisi kısmı doğru gibi.
  • kisa  (24.05.20 21:46:50) 
İnşaat mühendisi nasıl projeyi ciziyorsa yazılım Mühendisi de işi projelendirebilir.
Nasıl bir yapı kullanılacağı, hedefleri, ilerleme takvimini, çeşitli sistemler arasındaki entegrasyon için tanımlamalari, olceklendirilebilmeyi vs tanımlar, gerekirse kodu da yazar.
Ama kursla vs programcılık öğrendiniz diyelim (aslın da bu tabi de hoşuma gitmiyor ama detaya girmeyelim) bunun çeşitli dereceleri var. Kendi başınıza ufak proje yapabilirsiniz ya da sadece sıvacı gibi uzmanlasip tek bir konuda iş yapabilirsiniz.
Nasıl herkesin mühendis olmasına gerek yok diyorsak yazılım mühendisliği için de aynı bakabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, benden daha çok söz söyleme hakkına sahip insanlar var! Yanlışlarımı düzeltebilirler.
  • kisa  (24.05.20 21:51:10) 
yani aslında merak ettiğim o. mühendislik okumadan bir insan o organizasyon kısmını yapabilir mi? mesela şu çocuğun çalıştığı projede alaylı biri çalışabilir mi? boğaziçi bilg. mezunuymuş. ama diğer yandan bu bölüm sanırım türkiye'de var sanırım. yanılmıyorsam yurtdışında computer science diye bir bölüm var.

www.youtube.com/watch?v=f0r1bEfvF-M&t=
  • black mamba  (25.05.20 03:48:00) 
Linke tiklayamadim ama yurtdisinda bir çok yer alagli/mektepli yerine yaptığın işe bakıyor. Ya da yerine demeyeyim de, yaptığın işlerle değerlendirilme ihtimalin daha çok.
Bu tabi okul önemsiz demek değil. Okulsuzlugun eksikliğini dışarıdan kapatabilirsin demek olarak düşünülmeli.

Ve 35 inden sonra yazılımcı olacağım deyip alaylı olarak birden bire çok iyi yerlere gelebilmek pek olası değil.

Yurtdisinin avantajlarından birisi insanların hobilerine vakit ayırabilme serbestliğidir.
Bu da kodlamaya ilgi duyan bir çocuğun lego mindstorm ile büyüyüp İnternette kendi dile ile forumlarda takılıp çok şey öğrenip çok kişiye yardımcı olmasını, kendi grubunu oluşturmasını, bu gruplarda aktif rol alıp. Projelere dahil olmasını vb getiriyor.
Dolayısı ile bu çocuk 22 yas na geldiğinde, bir işe basvurdugunda şu programları ben yazdım, bu programların bu kısımlarında katkım var. Github da yer aldığım projeler bunlar, stackoverflow da şu kadar puanım vs diyebiliyor.
Bu da başvurulan iş içim yeterliliğiningosteriyor.
Ama burada durum şu şekilde bile tikanabilir, anlatayım.
İşe alımı ik yapar bir şeye sinir olur ve teknik müdür ile gorsuemeye gidemeden ilk adımda Eler.
Şirket politikasıdır sadece uni. Mezunu calistiracaktir, başvurun alınmaz bile.
  • kisa  (25.05.20 09:33:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.