doların vergisinin %1 olması

karaborsa olmayacak mı şimdi dolar? bildiğin karaborsaya düşecek dolar. %1 ne arkadaş. türk lirasından kara kazanıp makineyi dolardan ödüyorum. 100.000TL'yi dolara çevirmeye kalktığımda 1000TL vergi mi vereceğim şimdi ben?

bu nasıl iş?

Valla boktan is. Baska da izahi yok iste.

  • brkylmz  (24.05.20 12:24:29)
Venezüela gibi bir yer oluruz yakında. Devletin ayrı, vatandaşın ayrı kuru olur.

  • catch the arrow  (24.05.20 12:30:54)
Sanayi sicil belgeniz varsa ödemiyorsunuz, tüzel kişiler için bu vergi.

  • Mcfly  (24.05.20 13:02:00)
Ekonominin zorlu geçtiği ve Türk lirasına değer kaybettirecek şekilde paraları dışarıya transfer etme konularından sonra bu vergilendirme söz konusu olabilir.
Sadece dolar adına kesin bir şey diyemeyeceğim ama devletten vergi kaçıran, zarara uğratan kanunun açıklarından maddi yönden menfaat sağlandığında devlet yeni kanun ve yaptırımlarla durumu kontrol altına alır. Yakın zamanda aliexpress ten her şeyi ucuza getirdim diye sevinler de şimdi yerlerini yaklaşık 5 TLlik ürünler alıp üstüne 11-12 TL vergi ödeyenlere bıraktı.

  • Erva  (24.05.20 13:15:44)
Bu, ayni zamanda gecmiste parasini Turk Lirasinda tutmayi tercih edenleri cezalandirmak demek maalesef.

  • dunal  (24.05.20 13:41:36)
@Erva Kim demiş ekonomi zorlu geçiyor diye? Hamdolsun başkanlık sisteminin gelmesi ve reisimize tam yetki verilmesiyle ekonomimiz şahlandı, uçuşa geçti. Bütün ülkeler Almanya başta olmak üzere kıskançlıktan çatır çatır çatlıyor. Değil % 1, % 50 vergi koysalar bize hiçbir şey olmaz merak etmeyin.

  • fobfilm  (24.05.20 15:45:36)
@Erva
yasadışı birşey varsa devletin savcısı polisi var. takip eder bulur yakalar cezasını verirsin.

adam ziraatten, halk bankasından 1milyonTL sermayeli şirkete 1milyarUSD kredi çekmiş sonra hepsini ingiltere'ye yollamış bunun için tüm türkiye'ye vergi koymak nasıl bir mantık? bunun savunulacak yeri yok.
  • duyurukullanıcısı  (24.05.20 17:43:39)