Organ bağış yapabilme şartları nelerdir?

Antidepresan kullandığım için kan bağışı yapamıyorum. Antidepresan kullanmaya başlamadan önce de kilom yeterli olmadığı için veremiyordum. Kalp hastası olduğum için ilik veremiyorum.

Hayattayken organ bağışı yapabilir miyim?

Hangi hastalıklar, hangi ilaçlar, hangi durumlar hayattayken organ bağışına engeldir?

Teşekkürler.

hayattayken organ bağışı yapmaktan kastın, börek gibi organını sen daha ölmeden alıp nakletmeleri mi? öyleyse bunu bilmiyorum.

eğer hayattayken "öldükten sonra işe yarar bütün organlarımı alsınlar" diye kağıt imzalayıp kart almaktan bahsediyorsan, onu yapabilirsin. zaten ne zaman öleceğin belli değil, organ bağışı kartı aldıktan sonra ölene kadar ne hastalıklar geçireceğin, ne ilaçlar kullanacağın belli değil. ölünce güncel duruma bakıyorlardır nakilden önce. sadece formu doldururken belirtirsin, ona göre bağışlayamayacağın bir organ varsa ona göre işlem yaparlar. kartta organlar var, hangilerini bağışlıyorsan tikliyorlar, o organı tiklemezler mesela. bir de zaten bir muayene yapmıyorlar, sadece senin beyanını esas alıyorlar. yani ölünce organlarını nakletmeden mutlaka uygun mu diye bakarlar.

not: ben de kan bağışı yapamıyorum ama öldükten sonrası için bütün organlarımı bağışladım.
  • pati  (24.05.20 09:33:25 ~ 09:38:33)
kilonun az olması ve kalp hastası olman zaten organ bağışına engel.

  • hem şişko hem deli  (24.05.20 10:00:48 ~ 10:04:46)