[]

otomobil yağ değişimi

2012 model ford bmax aracımın yağını enson bir bucuk sene önce değiştirdim. ama garaj arabası. bu zaman aralığında 2000 km yapmamışımdır. (zaten 30bin kmde toplam) sizce değiştireyim mi yağını ve filtresini yoksa 10bin km bekliyiym mi ? kimi şart en gec 1 sene diyor para kazananlar daha çok, kimide bişey olmaz yağa 2 senede diyor.
 
Şarap gibi düşünün ama tam tersi. Yıllandıkça verimi düşer. Motorun ömründen yersiniz.


  • bahoho  (21.05.20 21:03:50) 
yağ bozulur değiştirmek lazım.


  • mutlu yillar sana  (21.05.20 21:07:31) 
Zamanla yağda bozunum oluyor deniyor. Değişmesi lazım .


  • Erva  (21.05.20 21:15:46) 
ben de hiç kullanmasanız dahi her sene değiştirin diyenlerdenim.


  • semyasa  (21.05.20 22:34:45) 
1.5 senede hiç bir şey olmaz ,sallayanlara bakma sen.


  • x571  (21.05.20 22:41:14) 
Tam ya da yarı sentetik yağlarda kimyasal bozulmalar başlıyor havayla temas ettikten sonra, 1 yılda değiştirmek gerekli.

Ama mineral yağda kolay kolay sıkıntı olmaz 1,5 senede.

2012 model araca mineral yağ koyulmamıştır, sentetik ya da yarı sentetiktir.

Araç yatmaya devam edecekse değiştirmeyin tabi, ama çıkarıp kullanacaksanız değiştirin.

Kullanacaksanız derken çıkarıp kısa bir sürüş yapılıp tekrar aylarca yatacaksa ben olsam değiştirmem, ama bir kaç ay kullanılacaksa değiştiririm.

Öyle yağ 1 yılı geçti diye motorun ömründen hemen gözle görülür kayıp yaşatmaz, o motorun bittiğini kolay kolay göremeyiz.
  • John Bloor  (22.05.20 12:02:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.