amd ryzen 7 3700x oc hk.

merhabalar,

denetim masası > güç seçenekleri içinde;

"güç tasarrufu" veya "amd ryzen balanced" modundan "amd ryzen high performance" moduna aldığımda hız 2.20 ghz'den 4.20 ghz'ye yükseliyor.. bu işlemle işlemciye kısayoldan oc mi yapmış oluyoruz? ryzen master uygulaması bana biraz karmaşık geliyor.. uygulama açılırken tüm sorumluluk sizdedir uyarısı yüzünden de manuel ayar yapmaya çekiniyorum.. işlemci max hızı amd sitesinde 4.4 ghz gözükmekte..

konuyla alakalı destekleriniz için şimdiden teşekkürler..

overclocku ne için yapmak istiyorsunuz? çok fazla bi performans artışı olmuyor zaten ryzen işlemcilerde. kendi boostlarıyla max. yakın bir performans sağlıyor. ryzen balanced modunda kalsın. istiyorsanız biostan multiplierı 43 ya da 44e alabilirsiniz. ryzen master programında da boş profillerden birine gelip frekans ve voltajı deneme yanılma yoluyla değiştirerek stabil bir çözüm bulabilirsiniz. ben de bilgili değilim pek bu konularda ama overclockla gözle görülür bi gelişme olmadığını düşünüyorum. sıcaklık voltaj saat hızı gibi verilere de hwinfo64 gibi programlarla bakın görev yöneticisi yerine

  • glamdr1ng  (21.05.20 20:44:16 ~ 20:45:21)
@glamdr1ng hocam iyi bir bilgisayar topladığımı düşünüyorum ama arada sırada istediğim performansı göremiyorum.. örneğin warzone'da ani kasmalar falan oluyor.. zaten sıkıntılı oyun, sürekli fix geliyor.. biliyorum ama ne bileyim test videolarındaki performansları yakalayamıyorum.. tüm sürücüler, directx, yardımcı uygulamalar, performans yöneticileri falan yüklü.. anlamadım ya..

  • synche  (21.05.20 20:55:15)
oc yaparsan büyük ihtimalle artacak dertlerin :D ama dediğim gibi istersen bi ryzen masterde 4.20ye sabitle

i.imgur.com şöyle bir şey yapmıştım r5 3600 için. ekran kartın anakartın ve ram setin ne? warzone sıkıntılı bir oyun. ekran kartın amd ise ultra sıkıntılı bi oyun. diğer oyunlarda ne durumda?
  • glamdr1ng  (21.05.20 21:00:18 ~ 21:30:38)
anakart: gigabyte b450 aorus pro
ram: xpg 32(8x4)GB spectrix d40 3200mhz
gpu: msi geforce gtx1660ti gaming x 6gb

deneyip sonucu söyleyeyim..
  • synche  (21.05.20 21:04:52 ~ 21:05:12)
hayir overlclock yapmis olmuyorsun. normalde guc tasarifi saglamak icin islemciye yuk binmedigi zaman islemci hizini dusurur ki enerji sarfiyati yapmasin. sen high performance secince bu guc tasarrufu modunu iptal ediyorsun ve islemci normal calismasi icin tasarlandigi hiza cikiyor. ne yaptigini bilmiyorsan overclock isine bulasma. isi dengesi, voltaj dengesi overclock riski bir olay. islemciyi, anakarti yakma ihtimalin var.

oyunlarda performans sikintisi yasiyorsan suphelenmen gereken en son yer islemci. oyunlardaki takilmalar %90 ekran karti yetersiz geldigi icin olur. grafik ayarlarigni dusurerek oyundaki frame rate'ini artirabilirsin. eger monitorun 4k ise oyun cozunurlugunu 1080p'ye dusur.
  • crucio  (21.05.20 21:09:33)
forum.donanimhaber.com

@crucio şu konuyu okuyunca vazgeçtim.. profesyonel işi cidden..

msi geforce gtx1660ti gaming x 6gb kötü bir ekran kartı mı sence? full hd her oyunu çalıştırır dediler öyle aldım.. 1660 ti serisinin en iyi kartıymış galiba.. amd ram mhz önemli dediler.. 3200 mhz çok mu düşük? tavsiyeni rica ederim..
  • synche  (21.05.20 21:25:17)
ram 3200 yeterli ve iyi bir hız. 32 gb overkill hatta :D 1660ti da iyi bir kart. 1. ve 3. slottaki ramleri çıkarıp denesene bi merak ettim ne gibi bir değişim oluyor oyunda.

  • glamdr1ng  (21.05.20 21:29:10)
@glamdr1ng

32 gb warzone solos - default high ayarlarla - 100 fps
16 gb warzone solos - default high ayarlarla - 96 - 91 fps

field of view ayarını 120 yapmışım.. oda düşürüyormuş fps.. tutarlı gözüküyor..

neyse ya herkese teşekkür ederim.. fikir edindim en azından..

i.hizliresim.com
  • synche  (21.05.20 22:10:07 ~ 22:13:09)