[]

Tetanoz aşısı, yara

Tornavidayı hızlıca kaydırınca serçe parmağıma kan oturdu. Kan falan hiç akmadı ama 3 mm civarında bir kan oturması görüyorum parmağımda. alkolle dezenfekte edip buz uyguladım. Hareket ettirmede falan sorun yok. yara problem değil de, en son 12-13 yıl önce kazayla elimi kesince çocukken olduklarım hariç tetanoz aşısı olmuştum. Acil bir aşı olmam falan gerekir mi bugün? Tornavidanın ucu temiz gözüküyor, pas falan yok. Teşekkür ederim.
 
Ben olsam aşı olmazdım. Tetanoz mikrobu havasız ortamlarda, örneğin çivi bahçe toprağı içinde uzun süre kalmış ise ve sonra da ayağınıza batmışsa olabiliyor. Bizim ev bahçeli ve çalışırken daha büyük yaralanmalarımız oluyor ve aşı olmuyoruz. Hoş 3 kere tetanoz olduktan sonra bağışıklık kazanılıyormuş ama emin değilim. Ortalık sakinleşince aile hekimine danışır sonra da gider olursunuz.


  • malheiros  (21.05.20 17:02:13) 
Toprakta, özellikle nemli toprakta oluyor tetanoz mikrobu, temiz ve havadar ortamdaki paslı metalde olması pek olası değil.

Kaldı ki sizin tornavida temiz, passız. Hatta bir kesik, yara da yok cildinizde.

Sadece evham, vesvese yapıyorsunuz. Korkmayın.
  • John Bloor  (21.05.20 17:26:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.