[]

javascriptte parallel çalışma?

Öncelikle javascript hakkında çok fazla bilgim yok.

3 farklı siteden veri çekmek için, url'lerdeki json dataları parse edip, database'e kayıt atan 3 tane fonksiyon yazdım. Fakat bunlar sıralı şekilde çalışıyor. Benim istediğimse bunların hepsini aynı anda çalıştırmak. Örnek kullanım da bulamadım internette. Muhtemelen doğru arama kelimelerini bulamadım. Varsa eğer örnek veya aratabileceğim keyword kelimeler nelerdir bunu yapabilmek için? Söyleyebilirseniz çok sevineceğim.


 
javascript'de paralel diye bir şey yok, paralel diyebilmen için threading olması lazım. onun yerine async var, promise and async diye aratırsan google'da faydalı dökümanlar bulabilirsin.


  • selam  (21.05.20 13:41:23) 
@selam'a ek olarak, JS'te bunların default'ta zaten async çalışıyor olması lazım. Sıralı çalıştırmak için özellikle çaba sarfetmek gerekiyor normalde.


  • plutongezegendegilmi  (21.05.20 13:50:09) 
fetch kullanabilirsin
developer.mozilla.org
developer.mozilla.org
bu zaten event loop tarafindan ele alinir ve promise doner. promisler ise ayni diger dillerdeki thread benzeri paralel calisir. yani 3 kere fetch cagirdiginda eline 3 tane promise gelir. hangi promise isini ilk once halleder ise o promise deki fonksiyon veri ile birlikte cagirilir.
  • emrahday  (21.05.20 21:02:32 ~ 21:03:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.