[]

Lineer Regresyon sorusu

Simple regression'da 6 bagimsiz degisken teker teker bagimli degisken uzerinde significant.

Ancak multiple regression yaptigimda 6 deger toplam olarak yine significant ancak bu 6 bagimsiz degisken'in 3'u coefficients tablosunda 0.05'ten buyuk, bu nasil yorumlanabilir? (4, 5, 6 numara 0.05'ten buyuk.)


 
Bu üç değişken bağımlı değişkeninizin yeterli miktarda varyansını açıklayamıyor. Bunu beta değerlerinin küçüklüğünden de görebilirsiniz.


  • fotrsapka  (20.05.20 21:27:18 ~ 21:28:45) 
@benayymi Colliniarity de yapmaya calistim, sonuclar neyi gosteriyor?

@fotrsapka ama teker teker simple regression yaptigimda significant cikiyor, o nedenle kafam karisti.
  • howfaristhesky  (20.05.20 21:32:19) 
Multiple regression'da gördüğünüz coefficient'lar "partial"dır. Yani her bir beta değeri modeldeki diğer tüm beta değerlerinin sabit tutulduğu, kontrol edildiği bir durumu ifade eder. Tüm değişkenleri aynı modele koyduğunuzda significant olan değişkenleriniz olmayan değişkenlerin açıkladığı varyansı da açıklıyor gibi düşünebilirsiniz.

Ekleme: VIF değerlerinize göre 4 ve 5 numaralı değişkenleriniz modeldeki diğer değişkenlerin ölçtüğü şeylerle aynı şeyleri ölçüyor olabilir. Eğer modele sadece eklemiş olmak için eklediyseniz çıkarmayı düşünebilirsiniz. Eklemek için teorik bir açıklamanız varsa kalmalılar.
  • fotrsapka  (21.05.20 00:07:55 ~ 00:13:35) 
Betadan varyans hesaplanmaz...


  • dunal  (21.05.20 11:21:15) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.