[]

aidat ödemeyene ihtarname

merhaba,

ilk kez apartman yöneticisi oldum. tüm apartman sakinleriyle 1 saat kadar önce konuştum. 2 tanesi aidat ödemeyeceğini belirtti. her ikisini de kocaları ilk 1 hafta da terk etti. boşanma davaları hala sürüyor.

kendi savunmaları da şu: ev sahibi o, o halde ondan alın diyorlar. yani daha açık şekilde belirtmek gerekirse hanede oturanlar bayanlar, kocaları ev sahipleri. ev sahipleri, yani kocalar başka yerde oturuyorlar. bende, kim oturuyorsa onun kapısını çalıyorum ve ondan istiyorum. vermez iseniz yarın itibariyle yasal işlemler için başvuru yapmak durumunda kalacağım diyorum. tamam başvur diyorlar. kocalarını aradığımda onlarda ters gidiyor. bende ödemeyeceğim. oturanlar ödesin diyorlar.

internetten baktığım kadarıyla noterden ihtarname çekiliyor önce. ben hazırladım ihtarname örneklerini ve yarın başvuracağım. ihtarnameden sonra yapmam gereken bir işlem var mı?

evet soru bu?

 
Kat mülkiyeti kanununa göre aidat ödemekte aslında evsahibi yükümlüdür.


  • slava  (20.05.20 20:53:45) 
Kontratta yazan yöneticiyi bağlamaz.


  • kisa  (20.05.20 21:14:33) 
Valla bizde de ödemeyen bir tip var 80 yaşında. Apartman karar defterinde aidat ödemeyenleri icraya vermek gibi bir madde olmadığı için harekete geçmedim ama ilk toplantıda halledeceğim. Bu konuda bilgisi olanlar yazıp bilgilendirirse


  • x571  (21.05.20 00:03:01) 
hahaha kocalara fena kitlemişler. ben de ev sahibi sorumlu biliyorum.


  • surprise  (21.05.20 00:09:32) 
yalnızca ev sahibi sorumlu değil aslında. kmk md 22 "Kat malikinin, 20 nci madde uyarınca payına düşecek gider ve avans borcundan ve gecikme tazminatından, bağımsız bölümlerin birinde kira akdine, oturma (sükna) hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı bir şekilde faydalananlar da müştereken ve müteselsilen sorumludur." şeklinde. yani ev sahibinin evinden yararlananlar da bu borçları ödemekle yükümlü. bu maddeden yürüyerek evde yaşayanların sorumluluğuna gidebilirsiniz.

yine ihtar çekmeniz zorunlu olmamakla birlikte noterden ihtar çekebilirsiniz tabii ama bir işe yaramayacaksa gereksiz masraf yapmış olursunuz.

şimdi saat geç olduğu için çok detaylı yazamıyorum ancak başka bir sorunuz varsa mesaj atarsanız müsait olduğumda dönerim.

@x571: aslında icraya vermek için bir karar alınmasına gerek yok. ancak maliklerin tepkisinden çekiniyorsanız bir toplantı düzenleyip durumu izah edip karar aldırarak takip başlatabilirsiniz si
  • okuyamıyom ben ya  (21.05.20 01:07:16) 
ihtarname yerine tebligat gönderseniz pttden ucuz olması açısından?


  • banacevaplazım  (21.05.20 11:18:09 ~ 11:18:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.